Hodite po svetu s slušalkami v ušesih? Veste, kaj se medtem dogaja okoli vas?
Če imate glasbo na primerni jakosti, ste morda še varni, če pa je preglasna, se vam lahko zgodi, da ne boste dovolj pozorni na okolico in boste zato v prometu veliko bolj ogroženi.
A to ni vse. V Veliki Britaniji že opozarjajo, da je okoli nas toliko hrupa, da moramo zaščititi naš sluh.
Ko je ta enkrat okvarjen, ni poti nazaj.
Hrup nas obdaja v šoli, na cesti in doma. Poskušamo ga preglasiti, zato tudi sami govorimo vse glasneje. Ob tem vse bolj na glas poslušamo glasbo ali gledamo risanke in filme.
Vse več ljudi se zato sooča s tinitusom. To je šumenje v ušesih ali glavi, ki ga nihče drug ne more slišati. Morda ste ga že kdaj izkusili, ko ste s slušalkami poslušali glasno glasbo ali stali blizu močnih zvočnikov.
Okvara sluha je pogojena z glasnostjo, s pogostostjo in z dolžino izpostavljenosti glasnim zvokom. Pomembna je tudi oddaljenost vira zvoka od ušesa.
Povzroči jo lahko že jakost hrupa, ki presega 85 decibelov. Poškodbe se kažejo kot šumenje v ušesih oziroma začasna ali trajna naglušnost.
V Veliki Britaniji, kjer so pripravili posebno kampanjo ozaveščanja, svetujejo uporabo ušesnih čepkov, tudi na koncertih ali glasnih zabavah. Glasbo boste še vedno slišali, a pri tem boste poskrbeli tudi za svoj sluh.
Slovarček
Če smo ujeti v začarani krog, pomeni da se vrtimo v njem in iz njega ne najdemo poti ven. To je pojav, pri katerem posledice rodijo nove vzroke.
Za razmislek
- Ali glasbo poslušaš na glas?
- Ali te moti, če je okoli tebe preveč hrupa?
- Kako hrupna je tvoja šola?