Pravijo, da znajo psi prav proseče gledati.
Znanstveniki so sedaj odkrili, zakaj je tako.
V primerjalni raziskavi anatomije in vedenja psov in volkov so ugotovili, da so psi v 33 tisoč letih življenja s človekom spremenili obrazno mimiko.
Psi med komunikacijo z ljudmi mnogo bolj izrazito kot volkovi uporabljajo mišico v predelu obrvi, zato se je ta sčasoma zelo okrepila.
Možni razlagi za ta pojav sta dve.
Pasji obraz z dvignjenimi obrvmi se ljudem zdi bolj prijeten, ljubek, prikupen. Prosečemu dvigu obrvi z angleškim izrazom pravimo puppy eyes. Skozi zgodovino so tisti psi, ki so bolje obvladali ta nesrečni pogled, dobili več hrane in ljudje so za njih bolje skrbeli.

Uporaba mišic nad očmi jim tudi omogoči, da se ob robu očesa vidi beločnica. Ljudem naj bi bile oči z vidno beločnico bolj domače, saj je ta vidna tudi pri človeku. Glede na beločnico vemo, kam nekdo gleda, in to nas navdaja z občutkom varnosti.
Spretna uporaba obraznih mišic lastnike psov obenem prepriča, da tudi psi doživljajo enaka čustva, zato se z njim lažje povežejo.
A po mnenju znanstvenikov je bolj verjetno, da psi posnemajo izraz na obrazu ljudi, kot da bi resnično doživljali čustva. Že prej so namreč ugotovili, da psi začnejo žalostno gledati šele, ko jih človek pogleda.

Volkovi so manj nevarni od nekaterih domačih psov. A ker ne znajo posnemati obrazne mimike, so nam bolj tuji.
V zadnjih stotih letih v Sloveniji nismo zabeležili niti enega napada volka na človeka. Svojega edinega plenilca se namreč na daleč izogibajo.
Slovarček
Obrazna mimika so izrazi obraza, s katerimi sporočamo svoja čustva.
Za razmislek
- Kaj meniš o odstrelu medvedov in volkov, o katerem se te dni veliko govori pri nas?
- Zakaj se ljudje bojimo volkov?
- Katera druga pasja vedenja povezujemo z izražanjem čustev?