Prvi članek na Wikipediji je bil objavljen pred dvajsetimi leti – 15. januarja 2001.
Slovenska Wikipedija je malo mlajša, saj je pričela delovati šele dobro leto kasneje.
Wikipedijo je ustanovil Jimmy Wales, ki je že kot otrok oboževal enciklopedije. Opisal jo je kot »poskus, da bi ustvarili in ponudili prosto enciklopedijo najvišje možne kakovosti prav vsakemu posamezniku v njegovem lastnem jeziku«.
Wikipedija je prosta spletna enciklopedija. Eno od največkrat citiranih spletišč na dan beleži kar 50 milijonov obiskov!
Članke urejajo prostovoljci v wiki sistemu. Te lahko spreminja kdorkoli in kadarkoli – brez registracije.
Wikipedija pogosto kar sama vabi, da kaj dodamo s stavkom: »Ta članek je škrbina. Pomagaj Wikipediji in ga razširi.«
Uporabniki skupaj gradijo skupnost, v kateri najdemo učitelje, študente, zanesenjake ali izvedence. Za slovensko Wikipedijo so ti ustvarili že več kot 170.000 člankov.
»Za Wikiji ne stoji nobena profitna družba. Avtorjem ne gre za zaščito avtorstva, prispeva in soustvarja lahko vsak. Ne gre za tekmovanje – gre za sodelovanje,« pojasnjuje Andraž Stevanovski, ki za Wikipedijo piše že 5 let, in dodaja: »Čigava je znanost? Čigavo je védenje? Oboje bi moralo biti v lasti celotne družbe, saj je osnovni nadstandard!«
Wikipedija nima urednika, zato se lahko pojavijo vandali, ki ji povzročajo škodo in nalašč objavljajo napačne informacije ali denimo čudne naslove.
Vendar po drugi strani prav odprtost enciklopedije omogoča, da ima vsakdo možnost razveljaviti spremembe in povrniti prejšnjo različico.
Za stran skrbijo tudi administratorji, ki pazijo, da se takšni vandalizmi pojavljajo čim manjkrat.
Zaradi možnih napak v člankih je navedba Wikipedije kot vira vseeno nekoliko sporna. Zato je pomembno, da pri raziskovanju določene tematike to ni edini vir informacij, ki si ga ogledaš.
Za razmislek
- Pogosto uporabljaš Wikipedijo?
- Poznaš koga, ki piše članke zanjo?
- Se ti zdi zanesljiva?