15. januarja 2001 je bil na Wikipediji objavljen prvi članek.
Wikipedijo uporabljamo tudi za izobraževanje. Wiki Education je iniciativa, razvita leta 2010, ki spodbuja mlade učence in akademike, da zanjo pišejo prispevke.
S tem se študentje učijo ter širši javnosti omogočijo dostop do znanja.
S sodelovanjem z Wiki Education mladi dobivajo tudi veščine medijske pismenosti, pravi LiAnna Davis, vodja aktivnosti pri programu.
Zakaj ste pripeljali Wikipedijo v šole?
Povezovanje Wikipedije in akademikov pomaga obema skupinama: ljudem, ki jo berejo, in študentom, ki zanjo pišejo.
Wikipedija namreč dobi novo in kakovostno vsebino. To pripravijo učenci, ki so se v vsebino poglobili. Udeleženci pa krepijo svojo medijsko pismenost, pisanje, raziskovanje, kritično mišljenje in sodelovanje.
Kaj udeleženci programa menijo o Wikipediji?
Mnogi so bili naučeni, naj ji ne zaupajo. Kakovost prispevkov se namreč zelo razlikuje med različnimi področji.
Ta program jim da priložnost, da se bolje spoznajo z Wikipedijo, se naučijo, kako deluje, in s tem izboljšajo svojo medijsko pismenost. Z njeno pomočjo ugotovijo, ali lahko določenemu prispevku zaupajo.
Izkazalo se je še, da so mnogi učenci tako ponosni na svoje prispevke, da jih delijo tudi s svojimi starši in starimi starši!
Kako program vpliva na njihovo medijsko pismenost?
Wikipedija se že od svojega nastanka bori z ljudmi, ki zanjo pišejo lažne novice.
Zato smo razvili vrsto pravil in smernic, da zaščitimo verodostojnost vsebine. Ta pravila in smernice prav tako delimo z učenci, ki se tako naučijo ključnih veščin medijske pismenosti.
Tako se naučijo tudi, kako ločiti lažne novice od resničnih in kateri vsebini lahko zaupajo ob pisanju člankov za Wikipedijo.
Za razmislek
- Ali uporabljaš Wikipedijo?
- Pišeš kdaj zanjo?
- Znaš ločiti lažne novice od resničnih?