Raziskovalci nevidnega sveta mikroorganizmov človeško telo vedno bolj razumejo kot ekosistem različnih organizmov.
Kot recimo v gozdu domujejo različne vrste živali in rastlin, je tudi naše telo dom različnih bakterij in virusov.

Raziskovalci najbolj poznajo bakterije v črevesju. Vedno več pozornosti posvečajo tudi virusom. Po zadnjih ocenah jih je v našem telesu veliko več kot bakterij. Velike večine jih sploh še ne poznamo, saj so ti tako zelo različni.
Celoten nabor virusov imenujemo virom. Od človeka do človeka se ta virom zelo razlikuje, pa tudi ljudje iz različnih delov sveta imajo zelo različne virome zaradi različnih prehranjevalnih in higienskih navad.
Znanstveniki so izolirali različne ostanke virusnih genov iz blata dvojčkov in njune matere. Ugotovili so, da so bili njihovi virusi zelo različni virusi, pa tudi, da imajo zdravi ljudje v telesu ogromno virusov.
Številni virusi nam pomagajo pri prebavi hrane. V debelem črevesju recimo bakteriofagi, virusi bakterij, uravnavajo številčnost bakterij. Tako varujejo naše telo pred okužbo.
Virusi ne živijo le v debelem črevesju. Svojo sled so pustili tudi na naših genih. Pred 25 milijoni let se je v genom višjih primatov vrinil retro virus.
Ta je povzročil razvoj novega organa pri samicah. Med nosečnostjo se od tedaj v maternici razvije posteljica oziroma placenta, ki omogoča preskrbo zarodka s hrano.
Nova lastnost je zmanjšala smrtnost zarodkov in za vrsto predstavljala tako veliko prednost, da se je virus v našem genomu ohranil do danes.
Slovarček
Ekosistem je sistem odnosov med živimi bitji in neživo naravo.
Blato je strokovni izraz za kakec.
Za razmislek
- Kaj bi se zgodilo, če bi vse viruse iz svojega telesa odstranili?
- Zakaj je raziskovanje virusov tako zahtevno?
- Kje vse v svojem telesu misliš, da lahko najdeš viruse?