Korale so zelo zanimive živali.
Kot noht veliki polipi, kot biologi imenujejo te mehke, vrečaste živali, živijo v majhnih okamenelih skodelicah iz apnenca.
Milijoni takšnih skodelic sestavljajo zelo velike strukture, kot so koralni grebeni. Največji med njimi je Veliki koralni greben ob avstralski obali. Tako velik je, da se ga vidi celo iz vesolja.
Na koralnih grebenih živijo številne živalske in rastlinske vrste. Korale živijo z mikroskopsko majhno algo v posebnem odnosu, ki ga imenujemo sožitje. Algi nudijo zavetje, od nje pa dobijo hrano in kisik. Alge tudi pisano obarvajo koralne grebene.
Na žalost pa so v zadnjih dveh letih okoljevarstveniki opazili, da je postal velik del Velikega koralnega grebena čisto bel. To pomeni, da korale in alge več ne živijo v sožitju.
Raziskovalci pravijo, da je vzrok za to segrevanje morja. Alge namreč postanejo v topli vodi strupene za korale, zato ne morejo več živeti skupaj. Ker korale od alg ne dobivajo hrane in kisika, se ne morejo več razmnoževati. Koralni grebeni zato propadejo, mnoga živa bitja pa izgubijo svoj življenjski prostor.
Segrevanje morja je posledica podnebnih sprememb.
Koralni greben bo potreboval približno deset let, da se obnovi, vendar se v tem času morje ne sme več segrevati. »Zdaj je skrajni čas, da ustavimo podnebne spremembe in rešimo Veliki koralni greben,« pravi raziskovalec Terry Hughes.
Če se to ne bo zgodilo, naši otroci ne bodo nikoli imeli priložnosti, da bi ga videli v živo.
[mappress mapid=”14″]
Slovarček
Sožitje ali simbioza je način življenja, ko dva organizma večino časa preživita tesno skupaj.
Za razmislek
- Si že kdaj v živo videl koralo ali koralni greben?
- Zakaj so koralni grebeni pomembni?
- Živijo korale tudi v slovenskem morju?