Kaj so možgani? Kaj vse zmorejo? Te dni se o tem in še mnogočem, kar je povezano z našimi možgani, veliko razmišlja in govori.

V ponedeljek se je namreč pričel vsakoletni Teden možganov. To je mednarodna akcija, pri kateri sodelujejo najrazličnejše organizacije z vsega sveta. V Sloveniji poteka pod okriljem SiNAPSE – slovenskega društva za nevroznanost.
Osrednja tema je letos sporočilo angleškega pesnika Johna Donna človek ni otok, rdeča nit dogodkov pa so odnosi.
»To je vedno aktualna in zanimiva tema, v teh časih pa morda še bolj,« pravita Nastja Tomat in Kristina Kolle, vodji organizacijske skupine letošnjega Tedna možganov, in dodajata: »V zadnjem letu najbrž vsi spoznavamo, da resnično nismo otočki, ločeni drug od drugega, in da vedno potrebujemo bližino in povezanost.«
Ukrepi za zajezitev novega koronavirusa so namreč zaprli šole, kina in gledališča ter močno okrnili druženje s prijatelji.
Tako smo izkusili, kako zelo to vpliva na nas.

In še vedno se učimo, kako v novi resničnosti zadostiti temeljni človeški potrebi po povezanosti.
Program letošnjega Tedna možganov, ki tako kot večina prireditev poteka na spletu, sestavljajo predavanja strokovnjakov, projekcije filmov in razprave o njihovi vsebini. Organizirane so tudi delavnice za otroke in odrasle.
Otroške delavnice z naslovom Sprehod po možganih so na vrsti danes in jutri popoldne. Če se želiš sprehoditi po možganih in se naučiti kaj novega, se le prijavi nanje.
Slovarček
Nevroznanost je veja znanosti, ki se ukvarja z živčevjem, živci (nevroni) in možgani.
Za razmislek
- Se ti zdijo odnosi pomembni?
- Kako je epidemija vplivala na tvoje odnose s prijatelji?
- Imamo ljudje največje možgane?