Časoris
Zemlji podobni planeti v drugih galaksijah. Vir: NASA/JPL-Caltech
Vir: NASA/JPL-Caltech

V iskanju druge Zemlje

Koliko Zemlji podobnih planetov in Soncu podobnih zvezd je v naši galaksiji?

Planeti, ki za kroženje porabijo približno toliko časa kot Zemlja in ki so obenem tudi približno enako veliki kot Zemlja, se po najnovejših ugotovitvah pojavljajo v bližini vsake četrte zvezde.

Keplerjev vesoljski teleskop, ki danes sicer ne deluje več, je od leta 2009 v Mlečni cesti iskal Zemlji podobne planete, ki krožijo okoli zvezd, podobnih Soncu.

Kepplerjev teleskop. Foto: Wendy Stenzel/NASA/JPL-Caltech
Keplerjev teleskop. Foto: Wendy Stenzel/NASA/JPL-Caltech

Astronomi so z njim opazovali več kot 530 tisoč zvezd in več kot 2500 planetov.

Pri določanju Zemlji podobnih planetov so upoštevali dve lastnosti: velikost planeta in čas, ki ga potrebuje, da obkroži svojo zvezdo.

Ugotovili so, da je čas kroženja Zemlji podobnih planetov od 237 do 500 dni, njihova velikost pa se giblje med tremi četrtinami ter eno in pol velikosti Zemlje.

Vir: Nasa
Primerjava velikosti med planeti. Vir: NASA/JPL-Caltech

Raziskovalci so želeli bolje razumeti proces nastajanja planetov in poiskati takšne, ki bi omogočali pogoje za življenje.

Še posebej so se osredotočili na iskanje biomarkerjev v njihovi atmosferi, molekul, ki bi lahko nakazovale, da je na teh planetih življenje.

»Toda raziskava življenja na eksoplanetih predstavlja zahteven izziv, za katerega bo potrebna veliko obsežnejša vesoljska misija,« meni eden od vodilnih raziskovalcev Eric B. Ford.

Zanimanje za eksoplanete, ki so podobni Zemlji, v astronomiji ni novost. Pred dvema letoma so odkrili, da se okoli majhne zvezde Trappist-1, ki je od nas oddaljena 39 svetlobnih let, vrti sedem Zemlji podobnih planetov.

Slovarček

Biomarkerji oziroma biološki označevalci so lahko na primer molekule, zaradi katerih lahko prepoznamo določen fiziološki proces.

Eksoplaneti so planeti izven našega Osončja.

Za razmislek

  1. Koliko časa potrebuje Zemlja, da obkroži svojo zvezdo?
  2. Bi na drugih planetih naša telesa tehtala enako?
  3. Zakaj je pomembno raziskovanje vesolja?

Urša

Adamič je radovedna raziskovalka najmanjših in največjih zverinic, od celic do zvezd in še vse vmes. Na poti se ustavi tudi na kakšni predstavi ali razstavi in svet popravi.

1 comment

Vprašanje tedna

Podprite Časoris

Pomagajte nam ohraniti Časoris.
Brez vas ni nas.

SMS

Pošljite sms Casoris5 na 1919 in darujte 5 evrov.

ali

SMS

Pomagate nam lahko tudi na druge načine: z rednim mesečnim nakazilom, z bančno kartico ali prek PayPala.