Risi so samotarske živali, a se kljub temu nenehno pogovarjajo. Z vonjalnimi sporočili si sporočajo, kateri predeli gozda so že zasedeni. V enem delu gozda lahko namreč skupaj živita le samec in samica, ki se enkrat na leto tudi parita, ne pa tudi dva samca ali dve samici.

Še posebej pogosto označujejo drevesa ob gozdnih cestah. Dr. Miha Krofel z Biotehniške fakultete Univerze v Ljubljani v šali zato pravi, da so te njihov facebook.
»Rise je v naravi precej težko raziskovati. Do danes jih je zelo malo preživelo, poleg tega so to zelo skrivnostne živali, ki se človeka izogibajo. Aktivni so predvsem ponoči in se znajo zelo dobro skriti. V gozdu jih zelo redko vidimo, in če jih želimo bolje spoznati, moramo slediti njihovim stopinjam v snegu.«

Iz teh lahko strokovnjak razbira zgodbe iz življenja risov podobno kot iz knjige. »Za risovimi stopinjami sem prehodil več sto kilometrov in se na ta način o njih zelo veliko naučil, pokazali so mi nekaj zares zanimivih krajev, ki jih drugače verjetno nikoli ne bi obiskal,« pojasnjuje raziskovalec, ki so ga velike mačke privlačile že od mladih let, verjetno zaradi njihovega elegantnega gibanja in skrivnostnega življenja.
»Ker je ris največja mačka v Evropi, sem se sprva posvetil prav njemu. V zadnjih letih pa sem začel sodelovati tudi pri raziskavah na leopardih in gepardih v Afriki ter na snežnih leopardih v Aziji,« dodaja Krofel.
Slovarček
Risi vonjalna sporočila puščajo tako, da se polulajo ali da se z lici drgnejo ob različne predmete.
Za razmislek
- Zakaj si risi sporočajo, kateri del gozda je zaseden?
- Zakaj so risi tako priljubljeni, da ima Ris Rožnik celo svoj profil na omrežju twitter?
- Kaj ti je pri risih všeč?