Če poznaš film King Kong, se verjetno spomniš trenutka, ko se je ogromna gorila začela tolči po prsih. Je tudi tebi prizor nagnal strah v kosti?
Kljub temu da je King Kong le film, je takšno obnašanje značilno tudi za samce goril, ki živijo v naravi. Gorila se običajno postavi na zadnje noge, sklene prste v pesti in s tolčenjem po prsih sprošča bobnanju podobne zvoke, ki se razlegajo tudi en kilometer stran.
Znanstveniki dolgo niso poznali razloga za takšno početje.
Raziskovalna skupina za evolucijsko antropologijo z inštituta Max Planck se je zato podala v Afriko.
Opazovanja goril v Ruandi so se lotili tako, da so njihovo tolčenje po prsih najprej posneli, nato so izmerili še velikost goril. S pomočjo računalniških programov so primerjali globino nastalih zvokov in velikost goril.
»Zadali smo si zahtevno nalogo. Tolčenje po prsih traja kratek čas. Morali smo biti ob pravem času na pravem kraju,« pravi soavtor študije Eric Ndayishimiye.
»Hkrati pa smo morali paziti, da se gorilam nismo preveč približali.«
Ugotovili so, da gorile s tolčenjem po prsih ostalim gorilam sporočajo svojo velikost.
Večje gorile namreč ob tolčenju sproščajo nižje zvoke kot manjše gorile.
Tako se lahko okoliški samci odločijo, ali se s takšno gorilo upajo boriti ali bi raje pred njo zbežali. Samice pa se na podlagi tolčenja odločajo, ali bi se s samcem parile ali ne.
Raziskovalce je presenetila tudi ugotovitev, da ima vsaka gorila malce drugačen zvok.
Sklepajo, da gorile tolčenje po prsih uporabljajo tudi za prepoznavanje posameznikov in da predstavlja nekakšen prstni odtis goril.
Za razmislek
- Poznaš še kakšno žival, ki se sporazumeva na podoben način?
- Zakaj skušajo samci prestrašiti ostale samce?
- Kje lahko najdemo gorile?