Smo se Slovenci pripravljeni cepiti proti novemu koronavirusu?
To se je vprašala skupina študentov univerze v Mariboru pod vodstvom prof. dr. Matjaža Zwitterja.
Povezali so se z ekipo COVID-19 Sledilnik in družbo Valicon in pripravili raziskavo o odnosu do cepljenja proti novemu koronavirusu.
Rezultati niso spodbudni. Zagotovo ali verjetno se bo cepila le polovica vprašanih.

Ob tem je presenetljivo, da več kot polovica anketiranih zaupa strokovnjakom, strokovnim člankom in Nacionalnemu inštitutu za javno zdravje, ki spodbujajo cepljenje.

Kar 82 odstotkov vprašanih osebno pozna koga, ki se je okužil, dobra tretjina pa pozna osebo, ki se je zaradi okužbe zdravila v bolnišnici.
A kar tretjina vprašanih misli, da je novi koronavirus podoben običajni gripi.

V anketi so spraševali tudi o razlogih za odločitev o cepljenju. Dve tretjini vprašanih pravita, da želijo počakati na več informacij o varnosti cepiva.
V to zaupa manj kot tretjina vprašanih, v učinkovitost pa malo več kot tretjina.
Četrtina meni, da cepljenje predstavlja poskus nadzora nad prebivalstvom, petina pa ima slabe izkušnje s preteklimi cepljenji.
Rezultati nakazujejo, da je ljudi strah predvsem, da cepivo ni bilo dovolj testirano in da ni varno.
Ekipa Sledilnika, ki ji je predsednik Republike Slovenije Borut Pahor predal priznanje jabolko navdiha, opozarja, da je treba izboljšati komuniciranje o bolezni covid-19.
»Podatki javnih institucij so podatki nas vseh, zato naj bodo javni, prosto dostopni in strojno berljivi, kajti prihodnost je že tukaj, med nami. Če je ne bomo oblikovali in ustvarjali sami, nas bo povozila,« je v izjavi po prejemu priznanja opozoril pobudnik projekta Sledilnik Luka Renko.
Za razmislek
- Kaj počne projekt Sledilnik?
- Poznaš koga, ki se je okužil z novim koronavirusom?
- Koga bi ti nagradila z jabolkom navdiha?