Nova oblika pljučnice, ki se širi po svetu in straši vedno več ljudi, je tik pred novim letom izbruhnila na Kitajskem.
Povzroča jo virus, ki so ga poimenovali novi koronavirus. Oboleli težko dihajo, imajo povišano telesno temperaturo in močno kašljajo.
Virus ne vzbuja pozornosti le zato, ker lahko ogrozi še prebivalce drugih držav, ampak tudi zaradi tega, kako se je pojavil.
V nedavno objavljeni raziskavi so znanstveniki iz Pekinga razkrili, da je po vsej verjetnosti z netopirjev prešel na kače in s kač na ljudi.
Za viruse in bakterije je značilno, da se več let razmnožujejo v eni živalski vrsti. Lahko pa se zgodi, da se virus spremeni in okuži tudi človeka. Tako nastanejo nove nalezljive bolezni.
Najbolj idealni pogoji za nastanek novih virusov so natrpane tržnice ulovljenih divjih živali. Tam se v majhnih kletkah stiskajo eksotične in pogosto ogrožene živalske vrste.
Novi koronavirus se je razvil na eni od takšnih tržnic v mestecu Vuhan na Kitajskem.
Nekateri znanstveniki sicer dvomijo v trditve kitajskih kolegov. Virusi, ki so nevarni za človeka, se običajno razvijejo v sesalcih ali redkeje v pticah.
Kače pa so plazilci, zato je pri njih verjetnost prenosa okužbe manjša.
Kakorkoli že, da bi preprečili nastanek in širjenje takšnih virusov, je potrebno omejiti trgovino z eksotičnimi živalskimi vrstami.
Z njo namreč ne ogrožamo le živali, pač pa omogočamo tudi nastanek novih virusov, kot sta sars in mers, ki tudi sodita v družino koronavirusov in ki sta se na človeka prav tako preselila z živali.
Slovarček
Virus je mikroorganizem, ki se lahko razmnožuje le v živih celicah. Novi koronavirus sodi v družino koronavirusov. Njihovi izrastki spominjajo na krono (lat. corona).
Za razmislek
- Katere bolezni si že prebolel?
- Kako se lahko zavarujemo pred okužbami z virusi?
- Poznaš še kakšne bolezni, ki jih prenašajo živali?