Kako bi bilo iti v vesolje ali si ga vsaj ogledati pobližje?
Zgodbe o vesolju, Luni, vesoljskih plovilih in astronavtih lahko od danes do konca leta spoznavaš v Tehniškem muzeju Slovenije v Bistri pri Vrhniki, kjer so pripravili razstavo Človek na Luni.
Letos mineva 50 let, odkar je prvi človek stopil na Luno.
Na Luno so odpotovali ameriški astronavti, in sicer z odpravo Apollo 11. Ta je trajala osem dni, od 16. julija 1969, ko so zapustili Zemljo, do 24. julija, ko so se nanjo vrnili.
Na Luni so pristali 20. julija 1969. Iz vesoljskega plovila je prvi stopil Neil Armstrong, nato še Edwin Aldrin.
Neil Armstrong je tedaj izrekel znamenite besede, ki odmevajo še danes: »To je majhen korak za človeka, a velik skok za človeštvo.«
Astronavta sta se po Luninem površju sprehajala dve uri in pol, nabrala vzorce prahu in kamenja, se fotografirala in v njeno površje zapičila ameriško zastavo.
Razstava v Tehniškem muzeju Slovenije pripoveduje zgodbo o pristanku na Luni predvsem z našega zornega kota. Kako so ta pomemben trenutek pospremili v Sloveniji? In kakšno vlogo so Slovenci odigrali v raziskovanju vesolja in razvoju vesoljskih tehnologij?
Razstava je interaktivna in zabavna ter zato še posebej zanimiva najmlajšim, pravijo v muzeju.
»Z dotikom bodo spoznavali površje Lune, ki smo ga ponazorili s podobno kamnino in sedimentom. Lahko se bodo igrali talno igro ristanc, se fotografirali kot astronavti ali prelistali pravljico o Luni in vesolju,« pravi muzejski sodelavec Luka Štepec.
V tednu odprave Apollo 11 pripravljajo še poseben program za otroke. Na dan pristanka na Luni jim bo o tem pomembnem zgodovinskem dogodku pripovedovala kustosinja Katarina Batagelj.
Slovarček
Sediment je kamnina, nastala iz naplavin odmrlih organizmov v morju ali jezeru; usedlina.
Za razmislek
- Kaj vse astronavti potrebujejo za odpravo v vesolje?
- Poznaš kakšnega slovenskega astronavta?
- Ali bo mogoče na Luni nekoč živeti?