Biologa v Postojnski jami še vedno napeto spremljata, kaj se dogaja v akvariju, kjer je človeška ribica izležla že petinpetdeset jajčec. Ta so skoraj pobelila skalo, pod katero se skrivajo.
Akvarij z ribico sta izolirala, da je obiskovalci le ne bi preveč motili.
Potem pa sta se vprašala: »Kaj dela, ko ugasnemo luči?«
Pri opazovanju najbolj slavne živalice v Sloveniji si pomagata z infrardečo kamero, ki snema tudi v temi, opazovanja pa beležita v dnevnik.
Posnetki so jima razkrili skrivnosti razmnoževanja človeške ribice.
Najprej se pojavi izboklina na trebuščku, nato se ribica prilepi na površino, kamor bo odložila jajčece, po približno 20 minutah popolne negibnosti pa je jajčece izleženo.
Nekaj jajčec kaže znake delitve, kar pomeni, da bi se iz njih lahko izlegle ličinke človeške ribice. Lahko bi tudi rekli, da zmajčki, kot ljubkovalno pravijo človeškim ribicam, že rastejo.
Obiskovalci jame lahko družinsko življenje ribice in njenih jajčec spremljajo na posebnem ekranu. V Postojnski jami pripravljajo posebno spletno stran za spremljanje družine človeške ribice v živo.
Jajčeca so zdaj v prvi fazi razvoja, tej potem sledila še dve.
Na njihov razvoj vpliva tudi temperatura vode. Pri temperaturi 11 °C proces traja najmanj 120 dni, v Postojnski jami pa je voda hladnejša (9 °C), zato bo zagotovo trajalo še dlje. Torej, zmajčki nas bodo še pustili čakati.
Slovarček
Infrardeča kamera deluje na osnovi infrardeče svetlobe. Ta ima tako veliko valovno dolžino, da z vidom ni zaznavna.
Za razmislek
- Zakaj ni nujno, da se bodo zmajčki res razvili?
- Kdo vse ogroža njihov razvoj?
- Zakaj je človeška ribica najboj znana žival v Sloveniji?