Časoris
Fernandinska velika želva sodi med tri skoraj izumrle živali, ki so jih po dolgem času znova uzrli. Vir: Parque Nacional Galápagos
Fernandinska velika želva je ena od treh živali, ki so jih znanstveniki po dolgem času znova uzrli. Vir: Parque Nacional Galápagos

Po stotih letih ponovno odkritje velike kopenske želve

V minulih dneh so raziskovalci po svetu naleteli kar na tri živalske vrste, ki jih ljudje sicer zelo zelo redko vidijo.

Najprej je britanski fotograf Will Burrard-Lucas v Keniji v objektiv svojega posebnega fotoaparata (Camtraptions Camera Trap) ujel črnega leoparda. Ta ima temen kožuh zaradi melanizma, torej velike količine pigmenta melanina v koži.

Fotografijo črnega leoparda je britanski fotograf posnel s posebno kamero (Camtraptions Camera Trap) v Laikipia Wilderness Campu v Keniji. Foto: Will Burrard-Lucas
Fotografijo črnega leoparda je britanski fotograf posnel s posebno kamero (Camtraptions Camera Trap) v taboru Laikipia Wilderness v Keniji. Foto: Will Burrard-Lucas

Nato so v Indoneziji znova odkrili Wallacovo orjaško čebelo. Nazadnje so jo videli leta 1981, zato so menili, da je izumrla.

»Čudovito je odkriti, da vrsta še obstaja, in to v času, ko opazujemo in beležimo, kako mnoge druge živali izumirajo,« je dejal član ekipe znanstvenikov in profesor na sydneyjski univerzi Simon Robson.

Približno tedaj so na drugem koncu sveta, na Galapaškem otočju, raziskovalci našli še fernandinsko veliko želvo. Nazadnje so jo videli leta 1906.

Zaradi odkritja lahko znova upamo, je dejal vodja odprave Washington Tapia. »Živali lahko zaščitimo pred izumrtjem, a zato moramo spremeniti človeške navade.«

Ekipa raziskovalcev je samico, ki naj bi bila stara približno sto let, odpeljala v center za razmnoževanju na otok Santa Cruz.

Naravovarstveniki upajo, da bodo lahko z razmnoževanjem povečali število ogroženih želv.

Galapaške želve pomembno prispevajo k razpršitvi rastlinskih semen in oblikovanju ekosistema.

Med iskanjem je ekipa naletela na več želvjih sledi, zato v letošnjem letu načrtujejo še eno iskalno ekspedicijo.

 

Slovarček

Odprava je potovanje posebne skupine, navadno z raziskovalnim namenom.

Ekosistem je sistem odnosov med živimi bitji.

 

Za razmislek

  1. Katere živali so na seznamu ogroženih?
  2. Kaj moramo ljudje spremeniti, da ohranimo naravo?
  3. Kako ti prispevaš k ohranjanju narave?

Samanta

Coraci rada bere. Tako zelo, da ima celo svoj blog o knjigah: samyinbookworld. A zanimajo jo še druge stvari in tudi o njih rada piše.

Vprašanje tedna

Podprite Časoris

Pomagajte nam ohraniti Časoris.
Brez vas ni nas.

SMS

Pošljite sms Casoris5 na 1919 in darujte 5 evrov.

ali

SMS

Pomagate nam lahko tudi na druge načine: z rednim mesečnim nakazilom, z bančno kartico ali prek PayPala.