Samo nekaj let starejši od tebe so se v šoli učili, da je v našem osončju devet planetov.
Pred 12 leti pa so astronomi izglasovali, da tisti, ki je od Sonca najbolj oddaljen, torej Pluton, ne sodi mednje.
Ko so z zelo močnimi modernimi teleskopi odkrivali nova nebesna telesa, so namreč ugotovili, da jih je veliko podobnih Plutonu.
Če bi vsa uvrstili med planete, bi jih v osončju naenkrat imeli kar 50.
Pri Mednarodni astronomski zvezi so zato določili drugačna merila za to, katera nebesna telesa uvrščamo med planete. Za Pluton ta pravila niso povsem veljala, zato so ga izključili.
Mnogi so to obžalovali. Angleški glagol to pluto, ki pomeni ponižati ali razvrednotiti nekoga ali nekaj, je takrat celo postal beseda leta.
Zdaj posamezni znanstveniki pozivajo, naj Plutonu znova povrnejo status planeta.
Planetolog Philip Metzger trdi, da so Pluton razvrednotili zaradi več kot 200 let stare razlage, kaj je planet. To so znanstveniki medtem že ovrgli. »Če bi se je strogo držali, v našem osončju sploh ne bi imeli planetov.«
Pluton je drugi najbolj raznovrsten in zanimiv planet, takoj za Zemljo. Ima podzemne oceane, ozračje iz več plasti, organske spojine in več lun.
»Kaj je planet, moramo znanstveno preučiti, ne pa o tem glasovati«, pravi raziskovalec.
Slovarček
Planet je po kriterijih Mednarodne astronomske zveze nebesno telo, ki kroži okrog Sonca, je okrogle oblike in na svoji tirnici nima drugih teles. Ta se namreč, od njega oddaljijo, če so predaleč. Če pa so dovolj blizu, padejo nanj s svoje tirnice. Za Pluton ne velja tretje merilo.
Astronom je znanstvenik, ki opazuje nebesna telesa in razlaga pojave v vesolju.
Za razmislek
- Zakaj je vesolje težko raziskovati?
- Po kom je Pluton dobil ime?
- Koliko časa potrebuje Pluton za pot okrog Sonca?