Jokanje od sreče je pogost pojav, za katerega smo dolgo mislili, da je značilen zgolj za človeško vrsto.
Nova japonska raziskava na psih je pokazala, da to ni tako.
Ko se psi ponovno združijo z lastnikom, ga opazujejo, držijo očesni stik, mahajo z repom, poskakujejo in mu ližejo obraz.
Ob tem se jim zasolzijo tudi oči, čeprav običajno ne potočijo nobene solze.
Znanstvena skupina je v raziskavi najprej uporabila test, s katerim je izmerila količino solza pred srečanjem in po srečanju z lastnikom.
Količino so izmerili s posebnim papirnatim trakom, ki so ga postavili na spodnjo veko. Nato so izmerili, kako visoko po traku prileze tekočina – višje ko prileze, več je je.
Srečanje z lastnikom je vesel trenutek, zato so sklepali, da pomembno vlogo pri solzenju igra hormon sreče oksitocin.
Količina solza se je prav tako povečala, ko so psom dodali oksitocin. To je potrdilo, da je pri tem pomemben hormon sreče.
»Še nikoli nismo slišali za odkritje, da živali lahko jokajo od sreče, recimo ob srečanju z lastnikom,« pravi Takefumi Kikusui.
Preverili so tudi, kakšen odnos imamo ljudje do psov s solznimi očmi. 74 ljudem so pokazali fotografije psov s solznimi očmi ali brez njih.
Psi s solznimi očmi so prepričali kar 10–15 odstotkov več ljudi. Ti bi pse pocrkljali.
Pasje solze igrajo pomembno vlogo pri zaščitniškem in skrbnem vedenju lastnikov. Vendar še ne vemo, ali se psom solzijo oči tudi ob ponovnem srečanju s psom. Prav tako ne vemo, ali prek solza komunicirajo znotraj svoje vrste.
Takefumi Kikusui, soavtor raziskave
Za razmislek
- Si že kdaj videla psa s solznimi očmi?
- Kaj je nebesedna komunikacija?
- Ali kdaj jokaš od sreče?