Končno lahko objavimo kar tri dobre novice v času novega koronavirusa!
Prva: Otroci redkeje zbolijo za covidom-19 od odraslih. Druga: Če se že okužijo, redko hudo zbolijo. Tretja: Okuženi otroci redkeje kot odrasli okužbo prenesejo na druge.
V veliki evropski raziskavi so proučili primere 600 otrok s covidom-19 iz 25 evropskih držav. Več kot polovica se jih je zdravila v bolnišnici, toda le 8 odstotkov jih je potrebovalo intenzivno nego. Umrli so štirje otroci, od tega sta bila dva že od prej zelo bolna. To pomeni dosti manjšo smrtnost kot pri odraslih.
Veliko obolelih otrok se počuti dobro in sploh ne gredo k zdravniku. Tako kar 16 otrok s covidom-19 ni imelo nobenih simptomov bolezni, ampak so jih testirali samo zato, ker so bili v tesnem stiku z okuženo osebo.
V pomembni nemški raziskavi pa so pregledali 1500 učencev in 500 učiteljev iz 13 šol. Le pri 12 učencih in učiteljih so našli protitelesa za covid-19.
V raziskavo so vključili šole, v katerih so zabeležili vsaj en primer okužbe pri učencih ali učiteljih. Nobena od šol ni postala žarišče novih okužb, tako kot se to denimo dogaja v domovih za ostarele.
Štiri petine učencev in učiteljev je imelo stike z osebami zunaj družine in šole. »Kljub temu se nobena od potrjenih okužb ni širila naprej,« je dejal direktor poliklinike za otroke in mladostnike univerzitetnega kliničnega centra v Dresdnu Reinhard Berner. »Otroci delujejo kvečjemu kot zaviralci širjenja okužbe,« je dodal.
Slovarček
Novi koronavirus sodi v družino koronavirusov, v kateri sta še sars in mers. Nekateri virusi iz te družine lahko okužijo ljudi in živali. Koronavirusi so ime dobili zaradi izrastkov, ki spominjajo na krono. Novi virus se uradno imenuje SARS-CoV-2. Povzroča bolezen, ki se imenuje covid-19.
Za razmislek
- Kdo vse se trudi, da bi čim prej premagali epidemijo?
- Kako se zaščitiš pred okužbo?
- Katere skupine so najbolj ogrožene?