Matematika v šoli marsikomu povzroča nevšečnosti, a je lahko tudi navdihujoča, zabavna in uporabna.
Vsaj tako so menili udeleženci in organizatorji letošnjega osmega matematičnega kongresa v Portorožu. Namenjen je bil vsem, ki jih zanima matematika – tudi če v njej niso strokovno podkovani.
»Vseboval je tudi razstavo znamk o matematikih in matematiki, tako da je bil namenjen tudi zbiralcem znamk. Pa umetnikom, ki imajo radi simetrijo in geometrijo, ali otrokom, ki radi sestavljajo matematične like,« je povedal prof. dr. Tomaž Pisanski, vodja organizacijskega odbora kongresa.

Drugi največji matematični dogodek na svetu vsako četrto leto organizira Evropsko matematično združenje.
Letos so ga prvič pripravili v Sloveniji, v sodelovanju z Univerzo na Primorskem in različnimi matematičnimi ustanovami. Nanj se je prijavilo več kot 1700 matematikov iz 79 držav, med njimi tudi številni študentje.
Čeprav so na kongresu gostili vrhunska imena in dobitnike najvišjih priznanj v matematiki, predavanja o najnovejših matematičnih dognanjih niso bila edino dogajanje na kongresu. Udeleženci so lahko obiskali tudi delavnice in celo razstave ter koncerte.
»Poseben poudarek smo namenili tudi pedagoškim vidikom matematike,« dodaja Tomaž Pisanski.
Predstavili so praktične vidike matematike pa tudi, kako matematiko približati otrokom in ostalim, ki jim morda ni najbolj pri srcu.
»Če spoznamo matematiko na zanimiv način, se je kasneje v življenju ne bojimo in je ne sovražimo,« poudarja Tomaž Pisanski.
Za razmislek
- Kako bi naredila matematiko bolj zanimivo?
- Kaj ti je pri matematiki najtežje?
- Zakaj je matematika pomembna?
You must be logged in to post a comment.