Arheologi so v Andih v državi Peru pred dvema letoma izkopali 9000 let staro okostje. Ob njem so našli veliko različnega orožja. Zato so sklepali, da so našli okostje lovca na večje živali.
Raziskovalci in raziskovalke so bili namreč do nedavnega prepričani, da je bil lov v kameni dobi le moško opravilo.
Vendar pa jim oblika okostja ni dala miru, saj je spominjala bolj na žensko kot na moškega. Zato so se odločili, da bodo z analizo sestave zobne sklenine ugotovili spol.
»Sklenina je zelo obstojna in se včasih ohrani tudi potem, ko se kosti že razgradijo. Za identifikacijo spola je precej zanesljiva,« je pojasnila arheologinja Marta Hlad.
Odkritje, da je okostje pripadalo mladi ženski, je presenetilo celotno raziskovalno skupino. Pregledali so podatke še desetih najdišč v obeh Amerikah iz istega obdobja in ugotovili, da je bila ponekod tudi polovica najdenih lovcev – ženskega spola.
Lovka v Andih torej ni osamljen primer. Dekleta in ženske, pokopane z orožjem, so našli tudi drugje po svetu.
Med izkopavanjem v Mongoliji so našli veliko okostij žensk, na katerih je bilo vidno, da so sodelovale pri z lovom povezanih dejavnostih, kot sta lokostrelstvo in jahanje.
Na Švedskem pa sta bila ob okostju vikinginje pokopana dva konja, ob njej pa so našli celo igralno ploščo s figurami. Sklepajo, da si je s figurami pomagala pri pripravi bojne strategije.
Takšna odkritja potrjujejo, da so bile ženske enakovredne članice družbe tudi v kameni dobi in da delitev vlog ni bila odvisna od spola.
Slovarček
Sklenina je trdni zobni ovoj, ki zobe ščiti pred bakterijami.
Za razmislek
- Zakaj se kosti ohranijo skozi čas, mišice pa ne?
- Poznaš kakšno arheološko najdišče v Sloveniji?
- Se spomniš še kakšnega zanimivega odkritja iz zgodovinskih časov?