Med zimskim potapljanjem v morju so potapljači znova opazili pahljačaste školjke, ki rastejo iz morskih tal.
To so leščurji, endemit Sredozemskega morja.
Živijo lahko tudi do šestdeset metrov globoko. So pomemben del morskega ekosistema, saj njihova ogromna lupina številnim organizmom nudi zatočišče še dolgo po tem, ko v njej ni več žive školjke.
Leščurji sodijo med zaščitene vrste, zato jih ne smemo nabirati.
»V osemdesetih letih prejšnjega stoletja so jih umestili med ogrožene vrste, kar je bila verjetno posledica človeških dejavnosti, kot so ribištvo, uporaba vlečnih mrež, sidranje in nabiranje lupin za okras,« pojasnjuje dr. Domen Trkov z Morske biološke postaje Piran.
»Populacije leščurjev so si potem opomogle. Nato pa so biologi leta 2016 opazili, da so leščurji v Sredozemskem morju začeli množično poginjati.«
Takrat je poginila tudi večina odraslih leščurjev v Jadranskem morju.
Pogin so najverjetneje povzročile praživali ali patogene bakterije.
»V zadnjem času pa se spet pojavljajo mladi primerki, ki poseljujejo izpraznjeno okolje. Težko rečemo, kaj je razlog ponovnega naseljevanja, saj natančnega vzroka za pogin še ne poznamo,« pojasnjuje dr. Domen Trkov.
»Dejstvo pa je, da se mladi primerki, ki so potomci preživelih odraslih leščurjev, iz planktonskih ličink vračajo na morsko dno.«
Kje vse so jih zasledili, potapljači ne želijo razkriti, poroča Boris Šuligoj v Delu.
Slovarček
Populacija je večja skupina osebkov navadno iste vrste, ki živi na istem prostoru, kraju.
Endemit je organizem, ki živi samo v določenem predelu sveta.
Praživali so enocelični organizmi, ki jih ne moremo uvrstiti med živali, rastline ali bakterije. Večinoma so mikroskopsko majhni, nekateri povzročajo bolezni.
Za razmislek
- Ali si že videla kakšnega leščurja?
- Poznaš še kakšen endemit?
- Kaj je plankton?