Mnogi pravijo, da si mačka izbere lastnika, lastnik si ne more izbrati mačke.
Raziskovalna skupina z univerze v ameriškem Missouriju se je nedavno poglobila v mačjo genetiko. Želeli so ugotoviti, kdaj in kako so se udomačile.
Raziskava se je osredotočila na genetsko raznovrstnost modernih mačjih populacij. Zbrali so vzorce z različnih koncev Evrope, Azije, Afrike ter Severne in Južne Amerike.
Analizirali so približno 2000 vzorcev divjih, domačih in mešanih mačk. Te so nastale s parjenjem domačih in divjih mačk.
Izkazalo se je, da se je udomačitev začela pred približno deset tisoč leti na območju rodovitnega polmeseca.
Ljudem so pri kmetovanju pomagale z lovom drugih zajedavcev. Kasneje so se ljudje razselili po svetu in s seboj vzeli svoje mačje asistente.
Za mačke lahko rečemo, da so napol udomačene. Če bi jih spustili v divjino, bi najverjetneje lahko lovile svoj plen, preživele ter se razmnoževale.
Leslie A. Lyons, vodja raziskave
»Tega ne moremo reči za druge udomačene živali, denimo pse. Mačje vedenje se namreč med udomačitvijo ni zelo spremenilo.«
Mačke z udomačitvijo niso bile podvržene tako močnim selekcijskim pritiskom kot denimo psi. Te smo razvili v različne pasme z različnimi nameni.
Šele v zadnjih 200 letih se je začela močnejša selekcija mačk v pasme. Vendar ta temelji na videzu, medtem ko je pri selekciji psov pomembno vlogo igral značaj.
Slovarček
Rodovitni polmesec je območje na Bližnjem vzhodu, ki po obliki spominja na polmesec. Tam se je razvilo kmetijstvo, ki ga je omogočila izjemno rodovitna prst.
Selekcija je križanje, da dobimo posebne fizične značilnosti.
Za razmislek
- Kako dolgo živijo mačke?
- Imaš raje pse ali mačke?
- Poznaš kakšno mačjo pasmo?