Znanstveniki z vsega sveta, tudi iz Slovenije, iščejo zdravilo ali cepivo proti novemu koronavirusu.
Rezultati prvih predkliničnih testiranj na laboratorijskih miškah kandidata za cepivo, ki so ga razvili v Kemijskem inštitutu, so spodbudni. Njihov imunski odziv je bil močan in bi lahko premagal okužbo.
Pot do varne uporabe cepiva je dolga.
Najprej je treba razmisliti, kako bi cepivo delovalo. Nato je potrebno najti spojine, ki bi dosegle želeni učinek.
Sledijo predklinična testiranja, ki jih običajno izvedejo v umetnem okolju, recimo tako, da preverijo kemijsko reakcijo v epruveti. Šele ko delovanje potrdijo v neživem okolju, lahko preverijo še učinkovitost na živih organizmih.
Raziskovalci iz Kemijskega inštituta, ki so uspešno dokazali učinkovitost njihovega kandidata za cepivo na laboratorijskih miših, so torej ravno na tej stopnji.
Kako pa naprej?
»Sledi klinično testiranje varnosti in učinkovitosti cepiva na ljudeh. Najprej moramo ugotoviti, da cepivo ne povzroči neželenih učinkov, potem pa, da je učinkovito in da zaščiti pred boleznijo,« pojasnjuje dr. Roman Jerala, vodja raziskovalne skupine Kemijskega inštituta.
Ali je cepivo varno, se bo torej izkazalo v naslednjih fazah testiranja na prostovoljcih. Preden bo prišlo v uporabo, pa bodo njegovo učinkovitost preverili še na več 10 tisoč bolnih osebah.
Roman Jerala je še povedal, da so s podobnim tipom cepiva zajezili izbruhe ebole in virusa zike, vendar na koncu ni ostalo dovolj obolelih ljudi, da bi dokončno preverili njegovo učinkovitost in varnost.
Rezultati predkliničnih raziskav so dober začetek za nadaljevanje testiranja. Do končne varne uporabe cepiva lahko mine še nekaj let.
Za razmislek
- Zakaj je pomembno, da cepivo dobro preverijo?
- Kako se pred okužbo zavarujemo, preden je dostopno cepivo?
- Ali veš, proti katerim boleznim si že cepljena?