Če poznaš risanko Reševanje malega Nema, se gotovo spomniš majhne oranžno-bele ribice po imenu Nemo. Takšne ribe lahko najdemo tudi v naravi, imenujejo se klovnske ribice.
Klovnske ribice so oranžne ribice z značilnimi belimi progami in živijo v plitvih in toplih morjih – denimo na območju Velikega koralnega grebena ali v Indijskem oceanu.
Njihova posebnost je, da živijo v tesnem sožitju z morskimi vetrnicami. Vetrnice ribam nudijo zavetje pred plenilci in jim zagotavljajo hrano, ribe pa ščitijo vetrnice pred plenilci in zajedavci.
Bele proge pri klovnskih ribicah niso prisotne vse življenje, ampak nastanejo med odraščanjem. Vzorec je pri vsaki ribi malce drugačen.
Hitrost razvoja belih prog se razlikuje tudi glede na vrsto morske vetrnice, v kateri živi klovnska ribica.
Francoska raziskovalna skupina je poskusila odgovoriti na vprašanje, kako morska vetrnica vpliva na razvoj belih prog.
»Želeli smo razumeti, zakaj se razvoj prog zgodi hitreje ali počasneje glede na vrsto morske vetrnice,« pojasnjuje dr. Pauline Salis, glavna avtorica raziskave.
Ribice, ki živijo v veličastni morski vetrnici, razvijejo proge veliko počasneje kot tiste v bolj strupeni velikanski preprogasti morski vetrnici.
Velikanska preprogasta morska vetrnica namreč izloča snovi, ki spodbudijo izločanje ščitničnih hormonov.
Ti hormoni pa sprožijo belo obarvanje v obliki prog na telesni površini klovnske ribice.
Slovarček
Sožitje ali simbioza je vzajemni odnos med dvema organizmoma, od katerega imata oba koristi.
Hormoni so snovi, ki se prenašajo po telesu živali in rastlin in vplivajo na različne telesne funkcije. Ščitnične hormone izloča žleza ščitnica na vratu – eden izmed njih je denimo rastni hormon, ki spodbuja rast pri ljudeh.
Za razmislek
- Se spomniš še kakšne značilnosti klovnskih ribic?
- Katere vrste riba je bila Dori, modra ribica iz risanke Reševanje malega Nema?
- Poznaš še kakšen par organizmov, ki živi v sožitju?