Kaj povezuje biologijo, kemijo in fiziko?
Marsikaj, med drugim tudi 16. evropska naravoslovna olimpijada.
Najboljši mladi naravoslovci iz vse Evrope se bodo letos prvič zbrali v Sloveniji. V reševanju nalog se bo pomerilo 156 srednješolcev, starih do 16 let, pravijo v Zvezi za tehnično kulturo Slovenije (ZOTKS).
Med tekmovalci bo tudi Ana Meta Dolinar, dijakinja tretjega letnika Gimnazije Bežigrad in gorska tekačica.
»Za naravoslovje in matematiko se zanimam, že odkar sem bila zelo majhna. Pri treh letih mi je oči včasih dal kakšno nalogo oziroma vprašanje, in ko sem jo rešila, sem bila vedno izjemno ponosna in sem se počutila zelo veliko. Tudi v šoli sem snov hitro razumela, in ker sem učenju namenila manj časa kot drugi, mi ga je nekaj ostalo za priprave na tekmovanja. Vsak uspeh je pomenil še večjo motivacijo za nadaljnji trud.«
Na olimpijade se je, kot pravi, težko uvrstiti, vendar pa udeležencem ostanejo v lepem spominu, saj lahko svoje znanje dokažejo na najvišji možni ravni.
Za dijake so obenem tudi priložnost, da obiščejo novo državo. Tekmovanja trajajo le dva dni, ostali dnevi so namenjeni ekskurzijam in zabavi.
Ani Meti Dolinar pa še največ pomeni to, da na njih lahko spozna vrstnike s podobnimi zanimanji, in to iz vsega sveta.
»Z nekaterimi, s katerimi sem se spoprijateljila na lanski olimpijadi, sem še zmeraj v stiku,« pravi gimnazijka, ki ji je naravoslovje od nekdaj najljubše tudi zato, ker se pri njem ni treba učiti podatkov, ampak lahko inovativno uporablja znanje in logično sklepa, kar ji najbolj leži.
Slovarček
Če si inovativen pomeni, da uvedeš nekaj novega.
Za razmislek
- Ali bi se potrudil za uvrstitev na olimpijado?
- Katera ti je najbližja?
- So ti bližji naravoslovni ali družboslovni predmeti?