Veste, kdo je bil Nikola Tesla?
Lahko rečemo, da je bil znanstvenik, inženir, izumitelj, genij.
»Čeprav je umrl v revščini, je bil eden največjih mož, kar jih je kdaj živelo. Počel je izjemne, osupljive, čudežne stvari. Čemu? Preprosto: da bi služil človeštvu. Za svoje delo ni ničesar zaračunal. Denar – zanj mu ni bilo mar. Hvaležnost – ni je ne pričakoval ne zahteval.«
Tako piše v posvetilu, ki je nastalo ob njegovi smrti. Razstavljeno je v galeriji Cankarjevega doma, kjer ga lahko tudi sami preberete in slišite.
Skupaj z beograjskim Muzejem Nikole Tesle so tam namreč ob 160-letnici njegovega rojstva pripravili razstavo Nikola Tesla – človek prihodnosti.
Z njo želijo v svet Teslinih zamisli pritegniti predvsem mlade.
»Tudi otrokom bo razstava zanimiva, saj obstaja veliko zgodb in anekdot o Nikoli Tesli, ki jih bodo zabavale,« pravi direktor beograjskega muzeja Branimir Jovanović. Zdi se mu pomembno, da Teslo spoznate kot velikega in hkrati vselej nesebičnega genija.
Nikola Tesla je odrasel v izjemno brihtnega človeka. Njegovi možgani so delovali na poseben način. Na pamet je znal rešiti tudi najbolj zapletene matematične uganke.
Ni čudno, da je v času svojega življenja ustvaril in patentiral več sto izumov.
Razvil je radio in z daljinci poskrbel za udobje pri gledanju televizije. Njegove so še žarnice z žarilnimi nitkami.
Nikola Tesla je osvetlil naš svet, pravijo, saj skozi večino električnih naprav teče elektrika.
Slovarček
Patentirati izum pomeni, da nihče drug ne sme izdelovati istega izuma, saj je ta zaščiten. Država dodeli izumitelju to pravico v zameno za razkritje njegovih izumov.
Za razmislek
- Kaj si se o Nikoli Tesli naučil v šoli?
- Poznaš še kakšnega pomembnega izumitelja?
- Kaj bi lahko bil naslednji pomemben izum?