»Rad bi popolnoma razumel vesolje,« je nekoč dejal angleški astrofizik Stephen Hawking. »Hočem vedeti, zakaj je takšno, kot je, in zakaj sploh obstaja.«
Svoje življenje je posvetil raziskovanju črnih lukenj. Verjel je, da bomo odgovore na mnoga vprašanja o nastanku vesolja našli prav v njih.
V središču vsake črne luknje je točka, kjer je prostor-čas neskončno ukrivljen. Hawking je dokazal, da sta bili tudi na začetku vesolja, ob velikem poku, ukrivljenost prostor-časa in gostota vesolja neskončni.
Presenetil je s teorijo, da črne luknje niso čisto črne, ampak iz njih uhajajo delci. Hawkingovega sevanja, kot imenujemo ta pojav, zaenkrat še niso zaznali s teleskopi ali eksperimentalno dokazali. Mnogi se zato z njim ne strinjajo.
Hawking je pogosto oporekal uveljavljenim teorijam in razmišljal na drugačen, neobičajen način. K temu je verjetno prispevala njegova huda in neozdravljiva bolezen.
Pri 21 letih je namreč zbolel za amiotrofično lateralno sklerozo (ALS), zaradi katere ni mogel več hoditi. Kasneje je izgubil še glas, zato se je lahko sporazumeval samo še z očesnimi gibi in z računalniškim sintetizatorjem glasu.
Zapleteno vesolje je v knjigi Kratka zgodovina časa približal tudi navadnim ljudem. Ta je še danes ena najbolj prodajanih knjig in je prevedena v kar 40 jezikov.
S hčerko Lucy je napisal tudi knjige za otroke, tri so prevedene v slovenščino.
Včeraj je v 76. letu starosti Stephen Hawking umrl. Želel je, da mu v nagrobni kamen vgravirajo enačbo Bekenstein-Hawking, v kateri je združil vso fiziko.
Slovarček
Astrofizik se ukvarja s fizikalnimi pojavi v vesolju.
V velikem poku je pred 13,6 milijardami let nastalo vesolje z eksplozijo neskončno goste snovi, zbrane v majhni piki.
Za razmislek
- Stephen Hawking je bil upodobljen v mnogih filmih in serijah. Poznaš katerega oziroma katero?
- Si že prebral kakšno njegovo knjigo?
- Zakaj rečemo, da je v njegovi enačbi združena vsa fizika?