Na današnji kulturni dan praznujemo obletnico smrti največjega slovenskega pesnika Franceta Prešerna.
A kaj počnejo kulturniki? Kdo to sploh so?
V Mestni knjižnici Kranj so pripravili dogodek Modro in prešerno, pogovori Nika Škrleca s Prešernovimi nagrajenci.
V soboto se je pogovarjal z nagrajenci Prešernovega sklada 2021: s pesnikom dr. Branetom Senegačnikom, z arhitekti Blažem Budjo, Rokom Jerebom in Nino Majoranc ter s prejemnikom Prešernove nagrade pisateljem Ferijem Lainščkom, v nedeljo pa z violinistko Lano Trotovšek, režiserjem in scenaristom Matjažem Ivanišinom ter gledališkim režiserjem Tomijem Janežičem.
Govorili so o pesništvu, kulturi, dobri arhitekturi, razliki med videom in filmom, nagrajenci, ki živijo v tujini, pa so se javili prek videoklica.
Nina Svetelj iz kranjske knjižnice pravi, da so se projekta lotili zato, da bi otrokom približali pomen kulturnih poklicev. Šele zdaj se zavedamo, kako radi imamo umetnost in kako pomembna dopolnitev našemu življenju je.
»Otrokom želimo sporočiti, da so za našo dobrobit pomembni tudi pesniki, pisatelji, igralci … Tako smo prišli na idejo, da bi za to uporabili naše najbolj priznane in uveljavljene umetnike.«
Ustvarjanje v času korone je prav posebna izkušnja, je skozi pogovore spoznaval Nik Škrlec.
»Zaradi okoliščin so se pojavile tudi nove priložnosti. Trenutno raziskujemo splet kot medij, za kar se mi zdi nujno potrebno zavedanje omejitev in prednosti interneta.«
Številne kulturne vsebine za otroke so tako dobile nove oblike. Nina Jelen, Tršica Nina, je denimo pripravila spletno sobo pobega za Prešernove vajence, muzejska svetovalka Magda Zore in akademski slikar Jože Trobec pa sta ustvarila strip o Prešernovem življenju.
Za razmislek
- Katere Prešernove pesmi poznaš?
- Kateri umetniški poklic ti je najbolj všeč?
- Kdo je tvoj najljubši umetnik ali umetnica?