Številnim bitjem, ki živijo na našem planetu, se čas, žal, nezadržno izteka, pravi fotograf Arne Hodalič.
Vrste izginjajo zastrašujoče hitro.
S projektom Photo Ark (Fotografova Noetova barka) je fotograf Joel Sartore želel spodbuditi ljudi, da bi se zavzeli za ogrožene živali. Tako bi jih pomagali rešiti pred izumrtjem, pravi Hodalič, kustos razstave, ki jo danes odpirajo na Ljubljanskem gradu. Na ogled bo do 13. januarja 2019.
»Velikopotezni namen projekta je, da se s portreti ovekoveči čim več pripadnikov živalskih vrst, ki živijo v ujetništvu,« pojasnjuje Arne Hodalič.

Poleg tega želijo Sartore in društvo National Geographic Society s projektom finančno podpreti naravovarstvene projekte, usmerjene v varstvo tistih vrst, ki zaščito najbolj potrebujejo.
Ameriški fotograf, ki sicer živi v Lincolnu v Nebraski, potuje po svetu in za ta projekt že nekaj let portretira različne živali – ptice, ribe, sesalce, plazilce, dvoživke in nevretenčarje.
»Ko bo zbirka Photo Ark končana, naj bi zajemala 12.000 portretov. To bo neprecenljiv dokument o obstoju teh živali in neizpodbiten dokaz, kako pomembno jih je reševati,« dodaja Hodalič.
Na Ljubljanskem gradu bo, kot pravi, na ogled 25 ganljivih portretov živali.
Organizatorji razstave pa so obiskovalcem posredovali tudi besede Joela Sartoreja: »Želim si, da bi zbudil pozornost ljudi, da bi se zaljubili v te živali in kaj ukrenili.«
Slovarček
Kustos razstave je oseba, ki izbere dela za razstavo.
Če je nekaj velikopotezno, pomeni, da zajema, upošteva veliko stvari in zahteva veliko dejanj.
Ovekovečiti pomeni z umetniško upodobitvijo narediti, da postane, ostane kaj v prihodnosti znano, poznano.
Za razmislek
- Ali veš, kaj je Noetova barka?
- Zakaj so ogrožene tudi živali, ki živijo v ujetništvu?
- Kako bi jih lahko pomagali ohraniti?