Radi pišete, berete in razmišljate?
Potem se pridružite mladim, ki te dni obiskujejo Vodnikovo domačijo v ljubljanski Šiški.
Tam so do nedelje na stežaj odprli vrata vsem mladim, ki želijo spreminjati svet.
Pričel se je namreč drugi Itn., mladinski festival angažiranega pisanja.
Ta je namenjen vsem, ki jim je mar; tistim, ki jim ni vseeno, kam gre svet in mi z njim, in ki jih zanimajo knjige s podobnim sporočilom in avtorji.
Današnji prvi uradni festivalski dan pa je posvečen Ivanu Cankarju kot političnemu mislecu.
Tudi drugi festivalski dnevi imajo svojo osrednjo tematiko. V petek bodo to ženske pisave, v soboto spreminjanje sveta, v nedeljo pa poezija.
Festival je namenjen spoznavanju modernejših oziroma moderni obravnavi klasičnih avtorjev, pravi ena od organizatork Kristina Krajnc iz društva Novi dijak.
Na festivalu po njenih besedah ti ne bodo izpostavljeni le kot literati, ampak tudi kot družbeni aktivisti in kritični misleci.
»Obiskovalci festivala se bomo lahko v kratkem času srečali z zelo bogato in družbeno aktualno vsebino, ki presega meje knjižnih platnic. Festival je prav tako ustvaril prostor za izražanje mladih in priložnost za stik z ustvarjalci. Priporočila bi dogodek Zakaj Cankar v stripu?, interpretacijo pisem Pišem ti …, performans Deklina zgodba, koncert Različni pogled, skupni upor in literarno-plesno predstavo L’etažer,« dodaja Kristina Krajnc.
Zakaj mladi potrebujejo tak festival?
»Živimo v družbi napredka in znanja, kjer se mladi v šolskem sistemu učijo predvsem odgovarjati na vprašanja«, odgovarja programska vodja Vodnikove domačije Tina Popovič.
Potrebovali pa bi tudi prostor za intelektualno širino, odprtost, nenehna preizpraševanja in soočanja idej, ki jih prinašajo miselnimi svetovi drugih. To omogočajo s festivalom, njegovimi soustvarjalci, avtorji in knjigami.
Slovarček
Intelektualna širina pomeni širino v razmišljanju.
Za razmislek
- Si že kdaj bila na literarnem festivalu?
- Kaj te spodbudi k razmišljanju?
- Katere dogodke najraje obiskuješ?