Noči v Ljubljani so te dni ponekod bolj živahne.
Poleg zvezd in svetilk v temi žarijo posamezni predmeti in s svojo svetlobo nagovarjajo mimoidoče.
Festival svetlobe Svetlobna gverila je na ogled že od 16. maja, nocoj pa se bodo s svojimi umetniškimi domislicami predstavili otroci iz ljubljanskih osnovnih šol in vrtcev.
Njihova svetlobna instalacija (O)krog v vesolje na balkonu hiše na Komenskega 9 bo na ogled do 21. junija.
Njen pobudnik je Pionirski dom, v katerem so že četrtič pripravili likovni festival, s katerim spodbujajo otroško ustvarjanje.
»Otrokom dajemo priložnost izražanja na različne, ne samo glasbene načine,« pojasnjuje vodja likovnih delavnic Boris Beja.
»O umetnosti je treba govoriti, umetnost je treba živeti. Negujemo občinstvo, ki bo v prihodnosti hodilo v galerije, kar dosegamo tudi s tem, da otrokom omogočamo telesno izkušnjo pri srečevanju z umetnostjo.«

Letos so likovni festival želeli zaključiti na prav poseben način.
Ker so med otroškimi umetninami izstopala dela, ki so gledalce in ustvarjalce odpeljala »okrog«, onkraj naše oble – v vesolje, kot so pojasnili v Pionirskem domu, so za zaključek festivala želeli na ogled postaviti kolosalno ozvezdje.
Njegovo shemo je zasnovala umetnica Nina Koželj, otroci pa bodo njenemu ogrodju dodali svoje zamisli.
Letošnji festival Svetlobna gverila se sicer posveča raziskovanju mej med namišljenim in resničnim, med javnim in zasebnim, med preteklostjo in sedanjostjo.
Slovarček
Gverila je način vojskovanja proti okupatorski vojski. Svetlobna gverila se ne vojskuje, lahko pa vas med festivalom ponoči preseneti s svetlobnimi objekti v mestu.
Instalacija je umetniško, navadno likovno delo, izdelano iz različnih predmetov, materialov, zvoka. Pogosto uporabi tudi prostor, v katerem se nahaja.
Kolosalen pomeni nenavadno velik, velikanski.
Za razmislek
- Kaj vse so svetlobni objekti?
- Kdaj te je ponoči presenetila neobičajna svetloba?
- Kako pogosto obiščeš galerijo?