Filmi, knjige in glasba najbolje pripovedujejo najrazličnejše zgodbe.
Skozi njih se učimo in ustvarjamo mnenja.
Dela, kot je zbirka romanov v stripu Heartstopper britanske pisateljice Alice Oseman, so zato ključna za širjenje znanja: denimo, kako je biti gej oziroma član skupnosti LGBTQ+.
Mnogi Heartstopper poznate predvsem kot serijo na Netflixu, ki se ji obetata še druga in tretja sezona.
Prikazuje prijateljstvo med sramežljivim Charlijem in popularnim Nickom, ki se sčasoma spremeni v nekaj več. Serija pa razkriva še, kako svet najstniške zaljubljenosti doživljajo njuni prijatelji.
Serija Heartstopper odstira romantične zgodbe mladih ne glede na spol ali seksualno usmerjenost. Razkriva, da je naša spolna usmerjenost del nas in da ne določa tega, kdo smo.
Poleg osrednje zgodbe dveh fantov izpostavlja tudi druge like. Predstavitev transpolnih mladih je v medijih še redkejša, zato lik Elle Argent prinaša svež veter, saj je njena spolna identiteta ne določa kot osebnost.
Anže Jurček, Fakulteta za socialno delo
Pripadnost skupnosti, v kateri se mladi počutijo varne, je ključni del zdravega odnosa do svoje spolne usmerjenosti.
Po raziskavah društva Parada ponosa, ki ta konec tedna pripravlja festival Pride, šole v Sloveniji še vedno niso varen prostor za učence LGBTQ+.
Kar 54 odstotkov anketiranih je poročalo, da svoje spolne usmerjenosti niso razkrili učiteljem. Najbolj pa se počutijo sprejete med sošolci (65 odstotkov).
Slovarček
Transspolnost je stanje, občutje koga, da se njegova spolna identiteta ne ujema s spolom, opredeljenim, pripisanim ob rojstvu.
Za razmislek
- Ste se med poukom že kdaj pogovarjali o različnih spolnih identitetah?
- Poznaš koga, ki je del skupnosti LGBTQ?
- Kje največ izveš o transpolnih osebah?