Skrivnostni podzemeljski svet buri domišljijo številnih pisateljev: v jami se nenazadnje s tovarišijo znajde celo sloviti Tom Sawyer.
Tudi mladinski roman Kjer veter spi je postavljen vanjo. Pisatelj, scenarist, prevajalec, urednik in jamar Damijan Šinigoj je zanj prejel letošnjo desetnico – nagrado za najboljši mladinski roman.
Na območju Kočevskega roga se v enem dnevu razvije celotna zgodba reševanja dveh najstnikov iz jame.
Avtor pravi, da so jamarski podvigi nevarni, če se ne držimo pravil.
Je bilo zahtevno pisati o svetu jam?
Ne, absolutno ne! Pisatelji pišemo o stvareh, ki jih poznamo. Ker sta jamarstvo in jamarsko reševanje že dolga leta pomemben del mojega življenja, sem si želel napisati knjigo tudi o tem.
Če bo kateri od bralcev prišel med jamarje, se bo verjetno tudi zaradi knjige zavedal, kakšne nevarnosti prežijo pri raziskovanju podzemlja, in bo previden.
V zgodbo vpletete tudi problematiko onesnaževanja. Se je mladi dovolj zavedajo?
Najmlajša generacija se bolj zaveda te problematike kot mi odrasli, saj jim o njej nenehno govorimo.
Večina onesnaženih jam pa je posledica minulih časov, ko še nismo imeli zbirnih centrov za odpadke in so se ljudje znebili nepotrebnih stvari tako, da so jih vrgli v jamo.
Na ta način so izginile izpred oči, a ker se podzemlje ne more očistiti samo, onesnaženo podtalnico slej ko prej dobimo v vodovodne pipe …
V katerih pogledih sta glavna junaka romana Irena in Blaž vzornika bralcem?
V svoji mladostni razigranosti junaka naredita napako, ko se v jamo podata brez potrebnega znanja in izkušenj, a se potem obnašata dovolj odgovorno, da se vse skupaj srečno konča.
Vsi delamo neumnosti, ki pa se včasih kljub vsemu končajo srečno …
Za razmislek
- Si že kdaj bila v podzemni jami?
- Kakšni občutki te tam prevevajo?
- Zakaj je pisatelj v roman vpletel temo onesnaževanja?