Le še vikend nas loči do slovenskega kulturnega praznika, Prešernovega dne.
Na predvečer praznika bodo v Narodni galeriji podelili Prešernove nagrade in nagrade Prešernovega sklada.
V času, ki sta ga zaznamovali epidemija in negotovost, ki jo razmere prinašajo, želi državna proslava z naslovom Up budi! pokazati, da sta človeška ustvarjalnost in kultura tisto, na kar se lahko naslonimo v času preizkušnje, so zapisali organizatorji.

Letošnja Prešernova nagrajenca sta pisatelj Feri Lainšček in arhitekt Marko Mušič.
Nagrado Prešernovega sklada prejmejo pesnik Brane Senegačnik, violinistka Lana Trotovšek, gledališki režiser Tomi Janežič, režiser in scenarist Matjaž Ivanišin, slikar Sandi Červek ter arhitekti Blaž Budja, Rok Jereb in Nina Majoranc.
Na vsakokratni prireditvi je bodisi v uvodnem bodisi v zahvalnem nagovoru slišati pikre besede o mačehovskem odnosu države do kulture.
Kaj pa kažejo podatki?
Med drugim, da država zanjo namenja manj denarja, kot je to počela pred desetletjem.
V tednu, ko slavimo ta praznik, kulturne ustanove brezplačno odprejo svoja vrata. Letos so dogajanje prenesle na splet. Na ogled bodo številni filmi, koncerti, predstave, razstave in drugi dogodki.
Drama Slovenskega narodnega gledališča Maribor bo prav na praznik izvedla spletno premiero duhovite mladinske uprizoritve o zakompliciranem odraščanju Elvis Škorc, genialni štor.
Medtem bodo v Kranju, Prešernovem mestu, tradicionalni smenj prav tako preselili na splet. Z virtualnimi dogodki, ulično galerijo in sejemsko ponudbo se bo odvijal med 6. in 8. februarjem. V tamkajšnjem gledališču pa bodo recitirali njegove pesmi.
Slovarček
Mačehovski odnos pomeni obnašati se brezbrižno, neskrbno, sebično.
Piker pomeni, da kaže nenaklonjen, nedobrohoten odnos zlasti z govorjenjem.
Za razmislek
- Katere nagrade še poznaš?
- Kaj slavimo na Prešernov dan?
- S kakšnim kulturnim izročilom se ponaša Slovenija?