Oskarji so se po dveh letih vrnili v vsem svojem sijaju!
Rdeča preproga se je znova šibila pod težo glamurja, najboljši ustvarjalci pa so se vrnili v losangeleško dvorano Dolby Theatra.
Žal je njihove uspehe zasenčil izpad Willa Smitha, ki je osvojil oskarja za najboljšo moško vlogo v Kralju Richardu.
Komika Chrisa Rocka, ki se je pošalil o pričeski njegove žene – Jadda Pinkett Smith trpi za boleznijo, zaradi katere ji izpadajo lasje – je udaril.
Kasneje se je v svojem zahvalnem govoru opravičil.
Kipec za najboljšo žensko vlogo je dobila Jessica Chastain za The Eyes of Tammy Faye. V govoru se je zavzela za ljubezen in proti nasilju nad istospolno usmerjenimi.
V kategoriji najboljše stranske vloge sta slavila igralka Ariana DeBose (Zgodba z Zahodne strani), ki je ob zmagi spoznala, da se sanje res lahko uresničijo, in gluhonemi igralec Troy Kotsur (CODA).
Nagrado je posvetil gluhonemi skupnosti: »To je naš trenutek!«
To je bil pomemben večer za ženske: pri rosnih 20 letih je oskarja za najboljšo pesem dobila Billie Eilish z No Time to Die (istoimenski film).
Glavni nagradi sta osvojila filma v ženski režiji: za režijo jo je prejela Jane Campion (Moč psa), ki je postala komaj tretja ženska s to nagrado. Najboljši film pa je postal CODA režiserke Sian Heder, drama o gluhih v ribiški skupnosti.
Prireditev so vodile komičarki Amy Schumer in Wanda Sykes ter igralka Regina Hall.
Med animiranimi filmi je slavil Encanto. Njegovi ustvarjalci so povedali, da so ponosni, da film v središče postavlja lepoto kulturno raznolikih likov.
Oskarji niti tokrat niso minili brez družbenokritičnih misli o rasizmu, seksizmu in homofobiji v filmski industriji ter ameriški družbi na sploh.
Za razmislek
- Zakaj je pomembno, da je umetnost družbenokritična?
- Na kakšne načine lahko rešujemo spore?
- Kateri film ti je najbolj všeč?