Kako dobro poznate Poljsko? Bi jo znali najti na zemljevidu?
Ali veste, kako je bilo ime poljskemu astronomu, ki je ugotovil, da je središče našega osončja Sonce, in ne Zemlja?
In kateri slovenski režiser je zaslovel prav s filmoma, ki ju je posnel v tej državi?
Ne?
Potem se v nedeljo le podajte v Narodno galerijo v Ljubljani.
Tam bodo s Predstavništvom Evropske komisije v Sloveniji vsako prvo nedeljo v mesecu pripravili predstavitev umetnikov oziroma umetnin iz različnih evropskih držav.
Vsi dogodki v evropskem letu kulturne dediščine 2018 bodo brezplačni in namenjeni tudi otrokom. Zanje pripravljajo zabavne raziskovalne naloge in priložnosti za ustvarjalno učenje jezikov.
Prva je na vrsti Poljska in predstavitev antičnih zgodb v steklu po gemah iz zbirke kneza Stanisława Poniatowskega. Februarja bo na vrsti Italija.
Že prihodnji teden pa lahko v prostorih Hiše EU spoznate Bolgarijo, ki bo predstavljena v okviru posebnega niza dogodkov Odkrivaj EU. O tem bomo v rubriki Moja Evropa poročali tudi v Časorisu.
Do nedelje pa lahko poiščete odgovore še na nekaj vprašanj:
- Katero je glavno mesto Poljske?
- Katero valuto uporabljajo Poljaki?
- Na katero morje meji Poljska?
Slovarček
Kulturna dediščina je snovna (denimo stavbe, spomeniki, umetniška dela, knjige, stroji, zgodovinska mesta, arheološka najdišča), nesnovna (izrazi, znanja, veščine; vključuje tudi jezik in ustno izročilo, družbene običaje in tradicionalne obrti), naravna (pokrajina, živalske in rastlinske vrste) in digitalna (na primer animacija).
Evrope ter okrepiti občutek pripadnosti skupnemu evropskemu prostoru – na nacionalni, regionalni in lokalni ravni ter na ravni EU. Slogan letošnjega leta je: Naša dediščina: kjer preteklost sreča prihodnost
Aktivnost pomeni dejavnost ali delovanje.
Gema je poldragi kamen z vrezano ali reliefno podobo.
Valuta je denar neke države.
Za razmislek
- Kaj nas povezuje s Poljsko?
- Ali znaš našteti nekaj slavnih Poljakov?
- Ali poznaš kakšnega antičnega junaka?