»Ciciban – cicifuj, fej in fuj« se je slišalo z vrta Vodnikove domačije v nedeljo dopoldan. Pa ne zato, ker si kdo ne bi umil rok.
Igralca Blaž Šef in Barbara Cerar sta interpretirala otroške pesmi Otona Župančiča iz pesniške zbirke Ciciban.
Pri Založbi kaset in plošč RTV Slovenija so se namreč ob 50-letnici delovanja odločili posneti zvočno knjigo Ciciban.
Ciciban je pesniška zbirka Otona Župančiča, ki je prvič izšla leta 1915 in se je najprej imenovala Ciciban in še kaj.
Snemanje zvočne knjige se razlikuje od igre na odru. Na kaj je bil igralec Blaž Šef med snemanjem posebej pozoren?
»Najbolj, se mi zdi, na občutek za ritem pripovedi. Da ne preskakujem pomembnih in ne zamolčim navidez neopaznih stvari, vse pa kakor v matematičnem veselju do glasbe. Še dobro, da me ne vidijo pri tem!«
Kaj pa je pri snemanju pomagalo igralki Barbari Cerar?
»Vedno si predstavljam osebo, ki mi je ljuba in ji to pripovedujem. Tokrat sem seveda izbrala svojo hčerko. Ker pa moraš pri zvočni knjigi vse pričarati z glasom, morajo verzi, ki jih bereš, pritekati v mikrofon naravnost iz tvojega srca.«
Župančičev literarni junak Ciciban je nastal skozi otroške pesmi. Predstavlja otroke, ki so radovedni, nagajivi, veseli, a včasih tudi žalostni in jokavi. Med pisanjem je imel v mislih sina Marka, ki je takrat dopolnil eno leto.
Za Župančiča velja, da se je s poezijo zelo približal otroškemu načinu razmišljanja, čustvovanju in izražanju. Uporabljal je ritmičen in šaljiv jezik s številnimi pomanjševalnicami in posnemanji zvokov iz narave, zato si njegove pesmi lažje zapomnimo in vzljubimo.
Slovarček
Interpretirati pomeni poustvarjati, navadno z umetniškim hotenjem. Igralec s svojim glasom in načinom pripovedi pomaga približati zapisano besedo.
Za razmislek
- Znaš kakšno pesem o Cicibanu na pamet?
- Knjige raje bereš ali poslušaš?
- Kaj je tebi pomembno, ko recitiraš poezijo?