Še čisto malo in film Gajin svet bo prispel v kinematografe.
Prisrčno zgodba o enajstletni Gaji, ki jo ustvarjalci filma primerjajo kar s Piko Nogavičko, pa so si dopoldne na prav posebni projekciji lahko ogledali številni ljubljanski osnovnošolci.
Ta je bila del projekta ozaveščanja o spletnem nasilju in nadlegovanju žensk in deklet Odklikni. Po njej so prisluhnili pogovoru o tem, kako preprečiti nasilje na spletu.

Pomemben del filmske zgodbe se namreč nanaša na pasti, ki na otroke prežijo na spletu.
»Otroke znamo opozoriti na nevarnosti v fizičnem svetu, pozabljamo pa na tiste v virtualnem,« meni režiser Peter Bratuša.
Prav zato je pomislil, da bi o njih spregovoril v filmu. Te si običajno ogleda veliko gledalcev in tako bi marsikdo izvedel zanje.
»Eno od sporočil je tudi spoznanje, da vedno obstaja rešitev,« dodaja režiser.
V filmu poleg Tare Milharčič, ki igra Gajo, nastopajo znani igralci, med njimi Sebastian Cavazza in Ajda Smrekar. Oba sta ambasadorja projekta Odklikni.

Pripravili so ga na ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, da bi otrokom povedali, kako prepoznati spletno nasilje, kako se zaščititi pred njim, pa tudi, kako ravnati v primeru, ko se zgodi.
Sebastian Cavazza pravi, da se starši premalo zavedajo nevarnosti na spletu, ker jih v svoji mladosti niso izkusili. »Upam, da bo film spodbudil tako mladino kot odrasle, da začnejo skupaj iskati rešitve.«
Ajda Smrekar pa je že doživela, da so ji neznanci prevzeli profil na družbenih omrežjih. »O teh nevarnostih moramo spregovoriti naglas.«
V Sloveniji je vsaj eno obliko spletnega nadlegovanja izkusila polovica učencev od 7. do 9. razreda. Med njimi je bilo več punc kot fantov.
Slovarček
Projekcija je dogodek, na katerem predvajajo film.
Za razmislek
- Zakaj so filmi primerni za prenašanje pomembnih sporočil?
- O čem bi ti posnela film?
- O katerih temah je treba spregovoriti na glas?