Kje se lahko predstavijo mladi glasbeniki?
Možnosti nimajo veliko. Lahko se recimo prijavijo na kakšno avdicijo, talent show ali pa na festival. Teh je bilo v zadnjih dveh letih manj, saj je epidemija nekoliko ustavila organizacijo dogodkov, na katerih se druži veliko ljudi.
Najstarejši slovenski festival za mlade glasbenike Glas mladih pa je Zavod za izobraževanje in kulturo Črnomelj, ki mlade na svoj oder v Črnomlju vabi že od leta 1978, pripravil tudi letos.
Mladi glasbeniki lahko sodelujejo v treh kategorijah: osnovnošolski (10-15 let), avtorski (15-30 let) ali bendovski glas (povprečna starost članov skupine do 30 let).
Skladbo lahko napišejo sami ali pa jo napiše nekdo drug, a tudi ta oseba mora biti mlajša od 30 let.
V soboto so tako v črnomeljskem kulturnem domu med 13 nastopajočimi slavili Maks Koren s skladbo Prevrt nazaj, Adrijana z Najine tišine in skupina Pamži z Nori na Majo.
Zmagovalce sta izbrala strokovna komisija in spletno glasovanje, pri čemer so pretehtali glasovi komisije.
Za nagrado sta solista dobila snemalni dan in inštrumente, skupina pa snemanje videospota. Vsi so prejeli tudi zmagovalno kresničko – simbol festivala.
Slovarček
Avdicija je preizkusni nastop igralca, pevca, glasbenika pred komisijo.
Talent show oziroma šov talentov je dogodek (pogosto tudi oddaja), na katerem nastopajo različni udeleženci s svojimi plesnimi, igralskimi, pevskimi in drugimi glasbenimi sposobnostmi.
Solist je kdor igra, poje, pleše sam, ne skupaj z drugimi.
Za razmislek
- Ali imaš posluh?
- Katere glasbene festivale poznaš?
- V katero regijo sodi Črnomelj?