Pomlad je tudi čas filmskih nagrad in festivalov.
V Združenih državah Amerike so že podelili zlate globuse, med drugim filmoma Nomadland in Borat 2.
Chloe Zhao pa je komaj kot druga ženska in prva režiserka azijskega rodu dobila globus za film Nomadland.
Aprila bodo v ZDA podelili oskarje, maja v Franciji zlate palme. V Nemčiji pa trenutno poteka mednarodni filmski festival Berlinale.
Ali filmski ustvarjalci v koronačasih sploh lahko ustvarjajo filme? In kako jih prikazujejo, če je skoraj vse zaprto?
Mojca Planšak iz Slovenskega filmskega centra napoveduje, da bodo v prihodnosti festivali hibridni: pripravili jih bodo v živo in na spletu.
Za tak model so se odločili na Berlinalu, kjer se predstavlja kar 12 slovenskih filmov. Prvi del poteka na spletu, junija načrtujejo še projekcije v živo.
Mojca Planšak pojasnjuje, da so protikoronski ukrepi in pomanjkanje finančnih sredstev snemanje filmov močno otežili. Posledice bodo dolgotrajne, čutili pa jih bodo vsi, ne le filmski ustvarjalci in kinematografi.
»Do prekinitev dela prihaja marsikje in v vseh fazah ustvarjanja: v predprodukciji, med snemanjem, v postprodukciji.«
Snemanja so dražja in trajajo dlje. Obenem njihovi ustvarjalci zaslužijo manj, ker je prikazovanje filmov v kinematografih prepovedano.
Producent Danijel Hočevar iz zavoda Vertigo pravi, da se morajo filmski ustvarjalci oborožiti z veliko mero potrpežljivosti, da snemanje poteka brez težav.
»Na snemanju našega filma je denimo prisoten tako imenovani covid-nadzornik. Pazi, da spoštujemo vsa priporočila. Celotni ekipi dvakrat na dan izmeri temperaturo.«
Slovarček
Postprodukcija je faza pri filmskem ustvarjanju, ki vključuje procese, kot so montiranje slike, izdelava zvočnih podlag ter izdelava in montaža posebnih učinkov.
Za razmislek
- Ali spremljaš filmske festivale?
- Ali si pri gledanju filma pozoren na glasbo in posebne učinke?
- Ali veš, zakaj na Berlinalu podelijo kipec medveda?