Če si med ljubitelji knjig, potem dobro veš, kakšen dan bo jutri!
Na mednarodni dan knjig za otroke in ob stoletnici rojstva pisateljice Ele Peroci v Mestni knjižnici Ljubljana pripravljajo bralnospodbujevalno akcijo za otroke.
Njen naslov je Prisedite k moji mizici: 100 zgodbic in pravljic za branje, čudenje in kramljanje. Na literarnem in likovnem natečaju pa lahko otroci sodelujete s pravljico o sebi ali zgodbo predstavite z risbo.
Najboljše pravljice in likovna dela bodo razstavili na mladinskem oddelku Knjižnice Otona Župančiča.
»Branje nas bogati z novimi spoznanji o vsem okrog nas in v nas samih, odstira nam nove poglede na svet, sebe in druge,« pravi Manca Perko, glavna sekretarka Društva Bralna značka Slovenije – ZPMS.
Otroci imate zelo veliko svobodo pri izbiri knjig ali poezije, zato se vanjo vključuje že skoraj tri četrtine osnovnošolcev.
Knjige pa nam ne nudijo le pobega v namišljen svet. Branje bogati tudi znanje slovenskega jezika in izboljšuje pismenost.
Čeprav se zdi, da morda ob vsem tehnološkem napredku knjige izgubljajo svojo vrednost, ni tako.
»Tehnološki napredek od nas terja zelo dobre bralne sposobnosti,« dodaja Manca Perko.
Otroci (in odrasli), ki niso dobri bralci, se slabše znajdejo na spletu, težje najdejo informacije, slabše razumejo nove komunikacijske poti, tudi družabna omrežja.
Manca Perko
Ob mednarodnem dnevu knjig za otroke torej poskusimo odložiti telefon na stran za nekaj časa in se raje poglobimo v kakšno knjigo.
»Iz knjižnega panja diši, čebele vzletajo kot zgodbe, ubrani glasovi. Na svojih zanosnih poteh prenašajo cvetni prah in oplajajo drevo življenja,« v svoji poslanici sporoča predsednik društva Bralna značka Marko Kravos.
Za razmislek
- Kako pogosto bereš?
- Ali sodeluješ pri bralni znački?
- Katera je tvoja najljubša knjiga?