Ali ste se kdaj spraševali, kaj je tisto, kar naše otroke in mladostnike ure in ure drži pred zasloni vseh vrst?
Verjetno je odgovor »da« in morda že imate odgovor na to vprašanje ali pa vsaj domnevate, da ga imate.
Kako na otroke vplivata YouTube in YouTube Kids?
Pred nekaj leti je pisatelj in kolumnist Miha Mazzini objavil kolumno YouTube, uničujoča varuška. V njej ugiba o negativnih vplivih priljubljenega omrežja na manjše otroke.
O tem, kakšne posledice ima lahko zasičenost z velikimi količinami povsem nesmiselnih impulzov, ki so jim pogosto izpostavljeni majhni, premajhni gledalci.
Nekaj let kasneje so Smernice za uporabo zaslonov strokovno obrazložile posledice, ki jih ima lahko prezgodnja in pretirana izpostavljenost mlajših otrok vsebinam, ki jim jih predlagajo algoritmi.
Manj pa je znano, kako problematičen vpliv imajo lahko YouTubove vsebine na starejše otroke in najstnike.
YouTube ponuja nasilne vsebine iz resničnega življenja
Nedavna raziskava se je posvetila povezavi med ogledi igričarskih videov in priporočilnimi algoritmi, ki mlade vodijo k ekstremno nasilnim vsebinam.
Lani so objavili rezultate študije, ki jo je pripravil Tech Transparency Project. Ta se je posvetila vplivu tega omrežja na otroke, ki gledajo posnetke spletnih iger.
To je aktivnost, ki je zelo priljubljena predvsem med fanti.
Ključne točke iz poročila so:
- YouTube je dečkom, ki jih zanimajo videoigre, priporočil na stotine videoposnetkov o orožju in nasilju z njegovo uporabo.
- Nekateri izmed priporočenih videoposnetkov so vsebovali navodila za predelavo pušk v avtomatsko orožje ali prikazovali streljanje v šoli.
- Tisti, ki so si ogledali priporočene videoposnetke, so prejeli veliko večjo količino vsebin, povezanih z orožjem in streljanjem.
- Številni videoposnetki so kršili YouTubove pravilnike o strelnem orožju, nasilju in varnosti otrok, YouTube pa ni naredil ničesar, da bi jih starostno omejil.
- Prav tako je YouTube mladoletnikom priporočal ogled filma o serijskem morilcu Jeffreyju Dahmerju.
Kako je s prikazovanjem nasilja na TikToku?
To pa še zdaleč ni edini vir nasilnih vsebin, ki so jim izpostavljeni mladi.
Tudi na priljubljenem TikToku je veliko nasilnih vsebin. V nedavno izvedeni anketi je 33 odstotkov mladih odgovorilo, da so bili v zadnjem letu priča posnetkom nasilja.
Pri tem gre za toksične moške vplivnike, ki svoje ekstremno sovraštvo do žensk delijo v manospheri, v zaprtih ekstremističnih skupnostih, ki so v veliki meri povezane z ekstremno desnimi političnimi gibanji.
To so na primer gibanja, ki v celoti zavračajo državljanske pravice za ženske, za nebelce, za vse drugače misleče …
Velik del nasilja je spolne narave
Znani vplivnež Andrew Tate, proti kateremu v Romuniji trenutno poteka sodni proces zaradi posilstva, trgovine z ljudmi in oblikovanja organizirane kriminalne združbe za spolno izkoriščanje žensk, je le eden izmed mnogih.
Svoj delež k širjenju nasilja in sovraštva prispeva še pornografija, ki mladim spolnosti ne prikazuje kot soglasje med dvema enakopravnima osebama. Nasprotno: pogosto prikazuje spolno nasilje, ki ga v večini primerov izvajajo nad žensko, ki je pri tem pasivna in objektivizirana.
Če se vam zdi, da vse to online dogajanje nima vpliva na naše mlade, se motite.
Kako kaže slovenski mladini?
Raziskava ICCS 2022, v kateri je sodelovalo 22 držav in dve referenčni udeleženki, v Sloveniji pa 4958 osmošolcev, 2461 učiteljev in 173 ravnateljev, je pokazala izredno problematično sliko.
V raziskavi se je 48 odstotkov slovenskih fantov in 12 odstotkov deklet strinjalo z izjavo, da so moški »bolje usposobljeni za politične voditelje kot ženske«.
Več kot 30 odstotkov fantov pa se je strinjalo z izjavo, da se »ženske ne bi smele ukvarjati s politiko«.
Če k temu dodamo še dejstvo, da so bili naši osmošolci nadpovprečno navdušeni nad sodelovanjem v nezakonitih dejavnostih, imamo resno težavo, ki je ne smemo prezreti.
Dekleta razlagajo tudi o posledicah. Poročajo o hudem in naraščajočem nasilju in nadlegovanju, ki ga doživljajo.
Pustili smo jih v digitalni svet, da bi bili varni
Naše digitalne domorodce smo leta puščali v njihovem online svetu. Pustili smo jih tam, ker se nam je zdelo, da so tako bolj varni, saj da se jim tam ne more nič hudega zgoditi.
Pustili smo jih tam, ker je bilo to za nas udobneje. Ni se nam bilo treba prepirati o tem, koliko časa bo otrok na tej ali oni igrici.
Ni se nam bilo treba prepirati z otrokom, ki hoče imeti svoj pametni telefon, čeprav se nam je morda zdelo, da je to malce prezgodaj.
Pustili smo jih na varnem v njihovih sobah, tako se niso potepali okoli, kjer bi lahko zašli v slabo družbo.
Zdaj pa lahko vidimo, da so kljub temu zašli v slabo družbo – veliko slabšo, kot bi jo našli za vogalom.
Morda je še pravi čas, da se začnemo o tem pogovarjati z njimi.