Časoris
Vir: Adobe Stock
Vir: Adobe Stock

Različno urejeni albumi in zakaj mora biti človek rojen za red

Moja omara je polna albumov.

Slike iz otroštva bi lahko preštela na prste. Ena je iz štiriletne osnovne šole, nekaj jih je iz nižje gimnazije, fotografij iz učiteljišča pa je že za manjši album. V odraslosti so se začele množiti.

V starih albumih imamo predvsem slike ljudi: sorodnikov, prijateljev, sošolcev, znancev. V žepnih albumih imam fotografije s potovanj. V najlepšem albumu, ki sem ga dobila za darilo, so poročne fotografije.

In potem je še lepo število družinskih albumov z rojstvi otrok, vnukov, nečakov in fotografij s praznovanj in družinskih izletov.

Ko smo včasih prišli kam na obisk, so nam kazali albume in razlagali družinsko drevo. Priznam, da je bilo včasih kar malo naporno.

A zagotovo manj kot danes, ko nam vsak lastnik pametnega telefona želi kazati posnetke: morske obale, zahoda sonca, megle, hišnih ljubljenčkov, izjav dopisovalcev …

Kaj spor med podjetjem Huawei in podjetjem Google pomeni za uporabnike? Foto: Kārlis Dambrāns/Flickr/CC BY 2.0
Foto: Kārlis Dambrāns/Flickr/CC BY 2.0

Pogrešam stare albume z ljudmi.

Nekaj let nazaj me je osnovnošolski sošolec povabil na obisk in mi ob tisti priliki pokazal svoj album. Pravzaprav je omenjal družinsko zgodovino. In predstavljala sem si, da bom seznanjena z nekakšnim rodovnikom.

Album s fotografijami. Vir: Adobe Stock
Vir: Adobe Stock

V albumu so bile res fotografije staršev, nekaj fotografij njegove družine, sicer pa sem iz njih in pripovedi izvedela predvsem veliko o gradnji hiše, o avtomobilih, ki jih je menjaval, o gradnji vikenda na morju.

Nekaj dni nazaj sem na povratku iz Kočevja obiskala sošolca z učiteljišča. Že prej sem se enkrat ustavila pri njem. Z veseljem sta mi z ženo razkazala velik zelenjavni vrt, sadovnjak, staro lipo, ki se je razklala, a zraven poganja nova …

Pri tokratnem obisku je prišel na vrsto album, pravzaprav dva. Ni bilo veliko časa in listala sem hitro.

Gradnja ceste na Veliko Brdo. Vir: Portal Kamra
Fotografija je simbolična. Vir: Portal Kamra

Prvi album: obdobje učiteljišča. Poleg fotografij so v njem različni dokumenti, izkaznice mladinske organizacije, ferijalnega saveza, dijaška knjižica, razna sporočila, dopisovanje, podatki o izletih in letovanjih, spisi treh sošolcev o praksi, ki so bili objavljeni v časopisu, plakat za lutkovni nastop, podpisi sošolcev ob koncu šolskih let, nekrologi za umrlimi sošolci, izrezki osmrtnic iz časopisov …

In seveda tudi fotografije so v istem albumu. Fotografije nas, sošolcev in naših profesorjev.

Nova šola v Bistrici. Vir: Portal Kamra
Fotografija je simbolična. Vir: Portal Kamra

Drugi album: 5. a, letnik mature 1957 in vsa nadaljnja srečanja, vse obletnice mature, vabila, programi, skupni izleti, kdo je kaj pripravil, kdo vodil, kje smo se dobili, kam smo šli, ko smo se še dobivali v različnih krajih.

Dokler smo bili še vsi v primerni telesni kondiciji, je zdaj eden, zdaj drugi pripravil ogled znamenitosti svojega kraja in okolice. Zdaj se že nekaj let dobivamo na istem mestu, da ni zmede in drugih težav.

Danilo je bil učitelj. Sošolec iz opisa prvega albuma je bil obrtnik. Vsak s svojimi prioritetami.

Podprite Časoris ozka pasica Časko

Tereza

Žerdin, upokojena specialna pedagoginja in učiteljica, ki je v strokovnem štirinajstdnevniku Šolski razgledi devetindvajset let ustvarjala rubriko Kje vas in nas šola žuli, kolumne o šoli, učiteljih in starših odslej objavlja v Časorisu.

Vprašanje tedna

Podprite Časoris

Pomagajte nam ohraniti Časoris.
Brez vas ni nas.

SMS

Pošljite sms Casoris5 na 1919 in darujte 5 evrov.

ali

SMS

Pomagate nam lahko tudi na druge načine: z rednim mesečnim nakazilom, z bančno kartico ali prek PayPala.