Časoris
Gibanje je temelj zdravega razvoja otrok in mladine. Vir: Adobe Stock
Gibanje je temelj zdravega razvoja otrok in mladine. Vir: Adobe Stock

Več športa in boljši programi športne vzgoje otrok in mladine

Umestitev rednega gibanja in športa v šolski sistem je temelj zdravega razvoja in zdravih navad otrok in mladine.

Tega se zavedamo tudi na ministrstvu, zato pripravljamo ukrepe, s katerimi želimo otrokom in mladim omogočiti dodatne gibalne aktivnosti.

Dodatna športna ponudba

Prvi ukrep je Javni razpis za sofinanciranje oddelkov z dodatno športno ponudbo v osnovnih šolah za šolsko leto 2024/25, s katerim želimo povečati količino ur športa in kakovost ter privlačnost programov športne vzgoje za učence v osnovni šoli.

Ministrstvo je v svojem proračunu zagotovilo sredstva v višini milijon evrov.

Na razpis se lahko prijavijo osnovne šole, ki izvajajo javno veljavni izobraževalni program in bodo v šolskem letu 2024/2025 organizirale oddelke z dodatno športno ponudbo za učence od 1. do 3. razreda.

Šport v šolski telovadnici. Foto: Dmytro Zinkevych/Dreamstime
Foto: Dmytro Zinkevych/Dreamstime

zMIGAJ: Izvajanje športa za krepitev zdravja

Drugi ukrep je Javni razpis za izbor izvajalcev programa zMIGAJ!: Izvajanje športno-rekreacijskih aktivnosti za krepitev zdravja.

Projekt sofinancira Evropska unija iz Evropskega socialnega sklada EKP 2021-2027.

Omogoča izvedbo inovativnih športnih programov za dijake srednjih poklicnih in strokovnih šol, gimnazij ter dijaških domov in gibalnih programov za promocijo zdravega življenjskega sloga za zaposlene na izbranih srednjih šolah oziroma v dijaških domovih.

Skupna višina razpisanih sredstev je 2.382.552 evrov. Financiranih bo 24 šol oziroma dijaških domov za obdobje od 1. avgusta 2024 do 31. avgusta 2028.

Cilj projekta

Glavni cilj projekta pa je izpeljava inovativnih gibalnih programov za vključeno srednješolsko populacijo in s tem spodbuditev gibalne dejavnosti med mladimi ter prispevanje k njihovemu zdravemu razvoju in krepitvi telesne učinkovitosti.

Komu je namenjen?

Ciljna populacija so pretežno dijaki srednjih strokovnih in poklicnih šol, kjer so dijaki že po osnovnih učnih obveznostih polno obremenjeni z raznimi obveznimi praksami, laboratorijskimi vajami ipd. in že zaradi tega vedno manj telesno dejavni.

Zato želimo ubrati posebno privlačen in mladosten pristop nagovarjanja k telesni dejavnosti, konkretno za to starostno ciljno skupino.

Zato tudi vadba sama ne bo konvencionalna, ampak bodo dijaki vsebine in okolje za vadbo lahko sooblikovali in jih sami predlagali ter izbirali.

Športni novinarji so izbirali in izbrali športnike leta. Vir: Adobe Stock
Vir: Adobe Stock

Kdo ga koordinira?

Projekt koordinira Zavod za šport Republike Slovenije Planica (naročnik) v sodelovanju s konzorcijskim partnerjem Univerzo v Ljubljani, Fakulteto za šport, pod okriljem ministrstva za vzgojo in izobraževanje.

Kako bo potekal?

Z inovativnim, živahnim in mladostnim pristopom soustvarjanja dejavnosti s strani dijakov, kjer bodo sami lahko predlagali in sooblikovali vsebine vadb, ki so njim privlačne, pod mentorstvom ekipe strokovnjakov fakultete za šport, ki bo poskrbela, da bo z njihove strani izbrana vadba tudi varna in učinkovita.

Kje bo potekal?

Zunaj, notri in kjerkoli vmes.

Kakšni so izzivi?

Komuniciranje na način, da dijaki spoznajo projekt, jih pritegne in se mu priključijo. V pomoč bo medijska kampanja, prilagojena zanimanjem ciljne populacije in izvedena pretežno prek družabnih medijev, s pomočjo njim zanimivih vplivnežev.

Kaj lahko še pričakujemo?

  • Hudo dobre igre,
  • tekmovanja z vsebinami, ki jih bodo dijaki predlagali v procesu soustvarjanja,
  • vrstniška druženja v športnem duhu na letnih sklepnih prireditvah »zMIGAJ!«,
  • dodatne promocije dejavnega in zdravega načina življenja mladih.

Na zavodu za šport si prizadevajo tudi, da bi v projekt vstopila bodoča nacionalna kampanja za preprečevanje nasilja med mladimi.

MVI

Novice z ministrstva za izobraževanje ekipa sodelavcev ministrstva pripravlja, posreduje ali omogoča za bralce Časorisa.

Vprašanje tedna

Podprite Časoris

Pomagajte nam ohraniti Časoris.
Brez vas ni nas.

SMS

Pošljite sms Casoris5 na 1919 in darujte 5 evrov.

ali

SMS

Pomagate nam lahko tudi na druge načine: z rednim mesečnim nakazilom, z bančno kartico ali prek PayPala.