Časoris
Sprejem kurikularnih dokumentov je pomemben korak k izboljšanju kakovosti predšolske vzgoje v Sloveniji. Foto: Katarzyna Bialasiewicz/Dreamstime
Sprejem kurikularnih dokumentov je pomemben korak k izboljšanju kakovosti predšolske vzgoje v Sloveniji. Foto: Katarzyna Bialasiewicz/Dreamstime

Strokovni svet sprejel nova programska dokumenta za vrtce

Strokovni svet Republike Slovenije za splošno izobraževanje je sprejel:

  • Kurikulum za vrtce in
  • Kurikulum za vrtce v prilagojenem programu za predšolske otroke s posebnimi potrebami.

Kurikulum za vrtce

Gre za temeljni dokument za izvajanje predšolske vzgoje v vrtcih, ki nadgrajuje izhodišča prejšnjega kurikuluma iz leta 1999.

Prenova je bila nujna zaradi hitrih družbenih sprememb, novih dognanj o otrokovem razvoju ter mednarodnih priporočil za kakovostno predšolsko vzgojo.

Glavne novosti vključujejo:

  • sodobna konceptualna izhodišča, ki temeljijo na zgodnjem učenju otrok,
  • igro kot ključno sredstvo razvoja,
  • večjo vključenost staršev,
  • posodobitev področja gibanja, kjer je poudarek na spodbujanju gibalnega razvoja in
  • vključevanje tveganih iger za krepitev otrokove samozavesti in samostojnosti.

V okviru prenovljenega načrta se prav tako zagotavljata večja individualizacija in diferenciacija, ki upoštevata raznolikost otrok ter njihove razvojne in učne potrebe.

Pomembne novosti so še na področju podpore pri vključevanju otrok iz različnih kulturnih in socialnih okolij, s čimer se zagotavlja večja enakopravnost v zgodnjem izobraževanju.

Najbolj odprti za sprejemanje drugačnih so tisti vrstniki, ki imajo zgrajeno zdravo samospoštovanje in se dobro zavedajo svojih lastnih prednosti in pomanjkljivosti – vsi imamo eno in drugo, poudarja Sabina Korošec Zavšek. Vir: Adobe Stock
Vir: Adobe Stock

Kurikulum za vrtce v prilagojenem programu za predšolske otroke s posebnimi potrebami

Prenovljeni kurikulum je nadgradnja prejšnje različice iz leta 2006. Dokument se uporablja skupaj s Kurikulumom za vrtce (2025) in vključuje prilagoditve za otroke s posebnimi potrebami.

Njegove ključne značilnosti so:

  • posebna specialnopedagoška priporočila za delo z otroki, ki imajo razvojne zaostanke, telesne ali kognitivne ovire, motnje v sporazumevanju ter dolgotrajne bolezni,
  • individualizacija pristopov pri delu z otroki glede na njihove specifične potrebe.

Poudarek je na razvoju komunikacijskih veščin, socialnih interakcij in izražanja čustev ter na dodatni podpori strokovnim delavcem, ki delajo v oddelkih s prilagojenim programom.

Vrtec Trbovlje. Foto: Anže Sobočan
Foto: Anže Sobočan

Kakovostni temelji, a izzivi pri uresničitvi

Oba dokumenta sta bila pripravljena v sodelovanju s širokim krogom strokovnjakov, med njimi so bili predstavniki Zavoda Republike Slovenije za šolstvo, univerzitetni profesorji, pedagogi in vzgojitelji.

Obenem je opozoril na izzive pri implementaciji, kot sta pomanjkanje strokovnega kadra in potreba po dodatnem usposabljanju vzgojiteljev za delo z otroki s posebnimi potrebami.

Izboljšanje predšolske vzgoje

Sprejem kurikularnih dokumentov je pomemben korak k izboljšanju kakovosti predšolske vzgoje v Sloveniji, saj omogoča sodobnejše, bolj prilagojene in vključujoče pristope pri delu z otroki.

Ob tem ostaja ključnega pomena podpora pri implementaciji novih vsebin, tako z vidika usposabljanja vzgojiteljev kot zagotavljanja ustreznih materialnih in kadrovskih pogojev v vrtcih.

MVI

Novice z ministrstva za izobraževanje ekipa sodelavcev ministrstva pripravlja, posreduje ali omogoča za bralce Časorisa.

Vprašanje tedna

Podprite Časoris

Pomagajte nam ohraniti Časoris.
Brez vas ni nas.

SMS

Pošljite sms Casoris5 na 1919 in darujte 5 evrov.

ali

SMS

Pomagate nam lahko tudi na druge načine: z rednim mesečnim nakazilom, z bančno kartico ali prek PayPala.