Časoris
Bodoči dijaki se bodo s srednjimi šolami lahko seznanili na informativnih dnevih, ki bodo 17. in 18. februarja. Foto: Liquoricelegs/Dreamstime
Bodoči dijaki se bodo s srednjimi šolami lahko seznanili na informativnih dnevih, ki bodo 17. in 18. februarja. Foto: Liquoricelegs/Dreamstime

Koliko prostih mest je na voljo za bodoče dijake?

Izšel je Razpis za vpis novincev v srednje šole in dijaške domove za šolsko leto 2023/2024.

Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport je za novo šolsko leto razpisalo 25.560 (lani 25.198) prostih mest za vpis novincev v 1. letnik na programih nižjega poklicnega izobraževanja (NPI), srednjega poklicnega izobraževanja (SPI), srednjega strokovnega izobraževanja (SSI) in na gimnazijskih programih (GIM).

To je 362 mest več kot na zadnjem razpisu.

Poleg tega je ministrstvo za naslednje šolsko leto na programih:

  • poklicno tehničnega izobraževanja (PTI) razpisalo 3.120 mest (lani 3.164),
  • za programe poklicnega tečaja (PT) 238 mest (lani 306),
  • za maturitetni tečaj (MT) pa 468 mest (lani enako).
V tridimenzionalnem svetu dvodimenzionalni ekrani nikoli ne morejo nadomestiti vsega, kar lahko zaznamo in udejanimo »v živo«, pravi Jožica Frigelj. Foto: Bodrova Natalia/Dreamstime
Foto: Bodrova Natalia/Dreamstime

Kakšen je bil vpis lani?

Na podlagi lanskega razpisa se je v šolsko leto 2022/2023 v začetni letnik vpisalo vsega skupaj:

  • 22.960 dijakov na programih NPI, SPI, SSI in GIM,
  • 2.248 dijakov na programih PTI,
  • 206 dijakov v program MT in
  • samo 89 dijakov v programe PT.

V okviru zadnjega razpisa so se tako na 29.136 vpisnih mest (to vključuje vsa mesta na vseh vrstah izobraževalnih programov) vpisali 25.503 dijaki.

Kaj je v letošnjem razpisu drugače?

Z razpisom za vpis v šolsko leto 2023/2024 razpisujemo vsega skupaj 29.386 vpisnih mest, kar je skupno za 250 mest več kot lani.

V okviru programov NPI, SPI, SSI in GIM letos razpisujemo 362 mest več kot lani, in sicer več na programih SSI in GIM, medtem ko ostaja obseg mest v okviru programov NPI in SPI enak lanskemu.

V okviru programov PTI razpisujemo 44 mest manj kot lani, kar je posledica sledenja trendu. Obseg mest na programu MT je enak lanskemu, obseg na programih PT smo zmanjšali, saj smo sledili trendu vpisa, ki je precej skromen.

Na zadnjem razpisu smo program PT razpisali na 9 šol, samo 3 šole so v ta program vpisale dijake, ostalih 6 pa ne.

Obseg razpisanih mest je na programih NPI, SPI, SSI in GIM nekoliko večji od lanskega obsega, in sicer na programih SSI in GIM, saj smo poskušali zagotoviti dovolj mest za vpis letošnjih devetošolcev.

Letos zaključuje osnovno šolo 1.690 devetošolcev več kot lani, in sicer prav v vseh regijah lahko srednje šole pričakujejo več kandidatov za vpis kot lansko leto. Največ v Osrednjeslovenski regiji, kjer letos zaključuje osnovno šolo 410 devetošolcev več kot lani.

Kako se povečanje števila devetošolcev kaže po regijah?

V Podravski regiji je 274 devetošolcev več kot lani, v Savinjski 230, v Obalno-kraški 127, v Posavski 111 in na Gorenjskem 105 devetošolcev več kot lani, če izpostavimo samo tiste regije z več kot 100 kandidati več kot lani.

V okviru programov NPI razpisujemo 700 mest (lani enako), na programih SPI razpisujemo 6.872 mest za vpis novincev (lani enako), v okviru programov SSI smo letos razpisali 168 mest več kot lani (lani 10.176), v okviru gimnazijskih programov pa 194 mest več kot lani (letos 7.644):

  • od tega 5.966 na programih splošne gimnazije (lani 5.976) in
  • 1.678 na programih strokovne gimnazije (lani 1.474).

Katere šole dobivajo nove programe?

Ministrstvo dodaja:

  • program Gimnazija – športni oddelek na ŠC Slovenj Gradec, Gimnazija,
  • program Lesarski tehnik na ŠC Slovenj Gradec, Srednja šola Slovenj Gradec in Muta,
  • program Tehnik računalništva (SI) na Gimnazijo, elektro in pomorsko šolo Piran,
  • program Slaščičar (SI) na Srednjo šolo Izola,
  • program Ekonomska gimnazija – športni oddelek na Srednjo ekonomsko šolo in gimnazijo Maribor,
  • program Ekonomska gimnazija – športni oddelek na Srednjo ekonomsko šolo Murska Sobota,
  • programa Tehniška gimnazija (biotehnologija) in Farmacevtski tehnik na Srednjo šolo za gostinstvo in turizem Celje,
  • program Tehnik mehatronike (PTI) na ŠC Novo mesto, Strojno šolo.
Vajenci. Foto: Auremar/Dreamstime
Foto: Auremar/Dreamstime

Kako je z vajeništvom?

Mreža vajeniških šol se je nekoliko spremenila. Nabor programov, ki se na nekaterih šolah izvajajo lahko tako v šolski kot vajeniški obliki, se je povečal, saj se bo po novem možno v vajeniški obliki izobraževati tudi še v programih:

  • Tapetnik,
  • Inštalater strojnih inštalacij,
  • Dimnikar,
  • Tesar,
  • Izvajalec suhomontažne gradnje,
  • Pečar – polagalec keramičnih oblog in
  • Izdelovalec kovinskih konstrukcij.

Skupno je tako po novem v mreži 21 vajeniških programov, v vajeniški obliki pa se je možno po novem izobraževati na 18 šolah.

Kakšen je razkorak med razpisom in vpisom?

Dejstvo je, da se vsa razpisana mesta zagotovo ne bodo v celoti napolnila. Vsako leto se namreč razpiše za prihodnjo vpisno generacijo za okrog 4.000 do 5.000 mest več, kot je vpisne generacije.

Prihodnje šolsko leto v srednjih šolah pričakujemo, kot že omenjeno, večjo vpisno generacijo, saj letos zaključuje osnovno šolo 1.690 devetošolcev več kot lani. Letos zaključuje osnovno šolo 21.571 učencev (lani 19.881).

Ocenjujemo, da bodo sredstva, namenjena za izvajanje vseh izobraževalnih programov za novince v letu 2023/24, zato presegla obseg sredstev, namenjen v letu 2022/23. Ocenjujemo, da bo za naslednje leto za novince potrebnih okrog 90.000.000 evrov. 

Letošnja situacija ni primerljiva z lansko, saj so bile lani v tem času šole zaprte za vse. Medtem ko so letos za dijake četrtega letnika že nekaj časa odprte, je spomnil direktor državnega izpitnega centra. Vir: Adobe Stock
Vir: Adobe Stock

Kako je z vpisom v dijaške domove?

V razpisu prostih mest za novince v vzgojnem programu dijaških domov je za šolsko leto 2023/2024 predvidenih skupaj 2.164 mest, kar je sicer 99 mest manj kot za šolsko leto 2022/2023,vendar še vedno 238 prostih mest več, kot je bilo lani dejansko sprejetih novincev.

Ocenjujemo, da bo za novince v dijaških domovih v naslednjem šolskem letu potrebnih okrog 5.700.000 evrov.

Kdaj so informativni dnevi?

Učenci, ki letos končujejo osnovnošolsko obveznost, bodo namesto pouka imeli možnost sodelovanja na informativnih dnevih, v okviru katerih si bodo pridobili informacije o vpisu. Predvideno je, da bodo informativni dnevi tokrat ponovno potekali fizično na šolah.

V skladu s šolskim koledarjem bodo v:

  • petek, 17. februarja, ob 9. in 15. uri ter
  • soboto, 18. februarja, ob 9. uri.

MIZŠ

Novice z ministrstva za izobraževanje ekipa sodelavcev ministrstva pripravlja, posreduje ali omogoča za bralce Časorisa.

Vprašanje tedna

Podprite Časoris

Pomagajte nam ohraniti Časoris.
Brez vas ni nas.

SMS

Pošljite sms Casoris5 na 1919 in darujte 5 evrov.

ali

SMS

Pomagate nam lahko tudi na druge načine: z rednim mesečnim nakazilom, z bančno kartico ali prek PayPala.