Na ministrstvu za vzgojo in izobraževanje se zavedamo pomena gibanja za otroke in mlade, saj je to ključno za zdrav razvoj zdravega življenjskega sloga.
Družbena vloga športa izhaja iz znanstveno dokazanega pomena športa za javno zdravje (telesno, duševno in socialno) in socializacijo.
Zakaj je podpora športu dandanes tako pomembna?
Ustvarjanje pogojev za kakovostno preživljanje prostega časa v okviru športnih aktivnosti je še posebej pomembno v zadnjih letih, ko je bilo z rezultati športnovzgojnega kartona zaznati, da so v času epidemije koronavirusa upadle telesno gibalne zmogljivosti slovenskih otrok in mladostnikov.
Ministrstvo zato krepi ponudbo Nacionalnega programa Šport mladih.
Ministrstvo je športne oddelke financiralo v višini 64.515 evrov, za štipendije pa je namenilo 308.236 evrov.
Kaj smo financirali in kaj še bomo?
Na ministrstvu smo ob tem povečali sredstva za sofinanciranje oddelkov z dodatno športno ponudbo v prvih treh razredih osnovne šole:
- v preteklosti je ministrstvo razpisovalo sredstva v višini 23 tisoč evrov,
- v šolskem letu 2023/2024 smo sredstva zvišali na 600 tisoč evrov,
- za prihodnje šolsko leto smo na razpisu šolam dodelili kar 999.972 evrov.
Pri tem smo sofinancirali 130 različnih športnih programov, s ciljem povečati količino ur športa za učence v osnovni šoli in povečati kakovost ter privlačnost programov športne vzgoje otrok in mladine.
Od sončkov do miganja
Ministrstvo ob tem tudi redno sofinancira javno službo Zavoda za šport Republike Slovenije Planica, ki aktivno ustvarja ponudbo programov, kot so:
- šolska športna tekmovanja,
- Mali sonček,
- Zlati sonček,
- Krpan,
- Hura, prosti čas in
- Naučimo se plavati.
Ministrstvo je za izvajanje programa v okviru Programa evropske kohezijske politike zagotovilo sredstva v višini 4,5 milijona evrov, od tega 685.000 evrov že za prihajajoče šolsko leto.