Otroci, ali veste, da se lahko na policiste vedno obrnete po pomoč. To vam povedo že v vrtcu, pa vedno znova takrat, ko vas policisti obiščejo, na primer v šoli.
Odrasli pa do policistov gojijo strahospoštovanje. To pomeni, da jih spoštujejo, a se jih tudi malo bojijo. Policisti se pač vedno zdijo tako resni.
A v sebi imajo tudi igrivo plat.
Na Policiji so se namreč domislili, da bi mlade na posebnem tekmovanju – hackathonu – povabili k iskanju uporabne in inovativne rešitve na področju zagotavljanja varnosti in mobilnosti.
Tekmovanje je potekalo prvi konec tedna v oktobru. Tedaj je strokovna komisija izbrala 6 najboljših ekip. Na včerajšnjem zaključnem dogodku na Policijski postaji Moste – Polje pa so razglasili tri najboljše projekte.

Prvo mesto je zasedla ekipa Veverice, ki je razvila mobilno aplikacijo Varuh. Ta otrokom v stiski pomaga poiskati Unicefove varne točke in jim tako zagotavlja varnost. Če so otroci v nevarnosti, lažje pogledajo na telefon, kot pa pobrskajo po zemljevidu in iščejo varne točke. Aplikacija jim tudi omogoča, da pokličejo policijo in da prostovoljcem na varni točki sporočijo, kaj jih teži.
V ekipi Veverice so opozorili, da so točke neenakomerno razporejene. Kot rešitev predlagajo uvedbo dodatnih mobilnih varnih točk – registracijo zaupanja vredne osebe in prikaz teh točk na zemljevidu.
Drugo mesto je zasedla ekipa Šveps, ki je razvila aplikacijo Moja varnost. Ta omogoča klice na policijo, anonimne prijave, obveščanje o nenavadnih dogodkih v bližini pa tudi hitro iskanje bližnjih zdravstvenih ustanov in navodil za reševanje življenj.
Ekipa P7, ki je z aplikacijo P7 zasedla tretje mesto, pa je našla preprosto rešitev za parkiranje, če je v mestu gneča.
Slovarček
Hackathon sestavljata besedi hack in marathon. To je dogodek, kjer se zberejo programerji, ki neutrudno rešujejo oziroma hekajo različne izzive.
Za razmislek
- Kaj pomeni beseda heker?
- Kako jo ti uporabljaš?
- Ali poznaš kakšnega hekerja? Kaj počne?