Svet se je v zadnjem letu temeljito spremenil.
Tako zelo se je stresel v svojih tirnicah, da so v mednarodnem olimpijskem komiteju ustanovili begunsko olimpijsko ekipo.
Tako želijo izraziti solidarnost s športniki, ki so morali zaradi vojne zapustiti dom.
Tekmovalci, ki se bodo uvrstili v ekipo, bodo nastopili na poletnih olimpijskih igrah v Riu de Janeiru.
Podporo jim bodo ponudili v olimpijskem komiteju. Med drugim jim bodo priskrbeli uniforme in trenerje ter pokrili potne in druge stroške.
Če bo kateri od članov ekipe dobil medaljo, bodo na slovesni podelitvi zaigrali olimpijsko himno, na drog pa dvignili olimpijsko zastavo.
Tekmovalci bodo enako kot drugi udeleženci opravili tudi preizkus, ki bo pokazal, da pred nastopi niso jemali nedovoljenih poživil.
»Z ustanovitvijo begunske olimpijske ekipe želimo beguncem po vsem svetu posredovati sporočilo upanja,« pravi predsednik mednarodnega olimpijskega komiteja Thomas Bach.
V širši izbor se je uvrstilo 43 kandidatov, ekipa pa naj bi na koncu štela od deset do petnajst članov.
Med že izbranimi so Jusra Mardini, plavalka iz Sirije, ki je na grški otok Lezbos prispela v gumijastem čolniču; judoist Popole Misenga iz Konga, ki je v Braziliji zaprosil za azil med svetovnim prvenstvom v judu leta 2013; in Raheleh Asemani, tekmovalka v taekwandooju, ki je v Belgijo pribežala iz Irana.
Športniki, ki niso mogli zastopati svoje domovine, so na olimpijskih igrah že tekmovali pod olimpijsko zastavo, a nikoli doslej še niso nastopili kot ekipa.
Zdaj bodo zastopali 20 milijonov beguncev po svetu. To je več kot ima marsikatera država udeleženka prebivalcev.
Za razmislek
- Vojna ne pomeni samo neposredne nevarnosti. Čemu vsemu se morajo odreči tisti, ki zaradi nje zapustijo dom?
- Ali veš, kaj pomeni pet krogov na olimpijski zastavi?
- Kaj je ključno sporočilo olimpijskih iger?