Na olimpijskih igrah v Tokiu nismo navijali le za slovenske športnike ter šteli medalje in rekorde.
Veselili smo se tudi osupljivih trenutkov, ki so povezali ljudi po vsem svetu.
Neverjetno olimpijsko zgodbo je v kolesarstvu spisala Avstrijka Anna Kiesenhofer. Na cestni dirki je pobegnila sotekmovalkam in več kot 100 kilometrov skoraj sama drvela proti cilju. Kolesarke so popolnoma pozabile nanjo. Nizozemka, ki je v cilj prikolesarila druga, je mislila, da je zmagala, ker ni vedela, da je pred njo še ena tekmovalka.
Kraljica športne gimnastike Simone Biles je na ekipni tekmi odstopila. Dejala je, da se mora osredotočiti na svoje duševno zdravje. Včasih se počuti, kot da na ramenih nosi vso težo sveta. »Nisem odnehala, toda um in telo preprosto nista usklajena,« je dejala.
Zmagoslavje prijateljstva nad rivalstvom sta prikazala Katarec Mutaz Essa Barshim in Italijan Gianmarco Tamberi. Po izenačenem boju v skoku v višino sta se odločila, da si razdelita zlato medaljo.
Isaiah Jewett in Nijel Amos sta se med tekom na 800 metrov spotaknila in padla, a kljub temu cilj objeta dosegla skupaj. »Ne glede na to, kako jezen si, ostati moraš heroj,« je dejal Jewett.
Medalje v rolkanju, ki je doživelo premiero na olimpijskih igrah, so si razdelile najstnice! Zmagovalka Japonka Momiji Nishiya je s 13 leti postala celo najmlajša olimpijska prvakinja v zgodovini.
Najmlajša udeleženka olimpijskih iger je bila sicer 12-letna Sirka Hend Zaza. Kot del begunske ekipe na igrah je tekmovala v namiznem tenisu.
»To so bile olimpijske igre solidarnosti, upanja in miru,« je bilo slišati ob koncu iger. Olimpijski ogenj bo znova zažarel čez tri leta v Parizu.
Slovarček
Rivalstvo pomeni tekmovalnost.
Premiera je nekaj, kar se izvede prvič.
Za razmislek
- Katera zgodba na olimpijskih igrah te je navdušila?
- S kakšnim pritiskom se soočajo športniki?
- Na vrsti so paralimpijske igre. Kakšno tekmovanje je to?